| sadasdasdasaaass a întrebat:

Cer cu disperare ajutor, pentru ca pur si simplu nu vreau sa imi pierd parul, imi cade parul de aproximativ un an, e un fel de alopacie difuza, nu imi cade doar dintr-o singura zona, la inceput imi cadea extrem de mult, acum nu imi mai cade chiar atat de tare, am perioade cand ma pieptan si imi cad 100 de fire la un pieptanat si perioade cand nu imi cade chiar asa de tare, am avut perioade cand cadea si de la ceafa. Bagam mana prin el la ceafa si cadea extrem de mult, acum pot sa trag de el ca nu mai cade decat de pe scalp! Am fost la dermatolog, nu mi s-au facut analize la sange, s-a uitat 5 secunde in parul meu si a spus ca e alopacie androgenetica, dar eu nu prea cred ca mi-a dat un diagnostic corect, observ ca am fire de 1 cm sau mai mici in cap ( parul normal are vreo 8-9 cm ) firele de par mai mici cad foarte usor, in general cand imi scutur parul cad doar fire mici de par cu tot cu radacina! Nu am probleme de sanatate, sunt ok! Mie nu imi seamana asta a alopacie androgenetica! Ma ajuta si pe mine cineva ca nu mai stiu unde sa caut tratamente si ce as putea sa fac sa opresc asta! Pur si simplu nu vreau sa il vad pe Basescu cand privesc in oglinda la o varsta cu prefixul 2! Am 20 de ani >( MULTUMESC CA ATI CITIT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Elimina stresul, fumatul, mancarea nesanatoasa si toxicele, inclusiv daca iei medicamente antidepresie, anxiolitice

| Alliss91 a răspuns:

Buna! Eu zic sa mergi si la alt dermatolog care iti va acorda mai multa atentie in ceea ce priveste problema pe care o ai. Si eu m.am confruntat cu aceasta problema, imi pica parul dar zona respectiva de unde pica ramanea un gol rotund si alb. Aceasta problema este bazata pe stres si de multe ori te confrunti cu probleme de acest gen. Mie mi.a dat un sprai pe care il folosesc de 2 luni si chiar se vad rezultatele.