| AdelinaC a întrebat:

Ceva metode de ingrasare stiti? Fara alimente fast food sau cantitati mai de mancare pentru ca fac foarte usor indigestie.Am incercat de toate si tot nu ma ingras,din contra, parca slabesc de la o zi la alta si nicio haina nu mai sta pe mine.Am luat Peritol,pe prospect zice ca ingrasa, dar in afara de somnolenta nu a avut niciun alt efect asupra mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| nico097 a răspuns:

Buna.Si eu sunt slaba ajunsesem critic la 19 ani, 1, 68, 35 kg m-am speriat foarte tare,nu stiam ce se intampla cu mine,mancam si nu asimilam, pana la urma am fost la doctor, mi-a recomandat sa iau multivitamine, n-a mers, am fost la un doctor de glanda tiroida si mi-a depistat glanda de slabire, acum pot spune ca de 3 luni jumate de cand iau tratamentul am mai pus ceva pe mine am ajuns la 43 kg,si inca cresc in greutate, dar alimentatia mea este urmatoareabig grinimineata:un iaurt cu fructe sau natural, o banana sau un mar, si un sandwich, La pranz:ciorba de orice nu conteaza, Pe la ora 4:o salata de legume, Seara la 19:00 ciorba sau friptura inainte de culcare pe la 9, 30, beau un pahar de suc de morcovi cu sfecla natural.Asa am inceput eu sa ma ingras sper sa iti foloseasca, aceste alimente nu trebuie sa le consumi zilnic poti manca si pilaf in locul la friptura dar ciorba e recomandata zilnic, tocanita de legume orice iti place dar regulat e bine sa mananci putin si des la inceput.Multa sanatate.

| loveanime059 a răspuns:

Hmm, eu nu iti recomand sa crezi ca vrei sa te ingrasi, asa e felul tau slaba, dar ce poti sa faci e sa-ti dezvolti musculatura, adica sa faci spot si o sa prinzi muschi si nu o sa mai pari asa slaba, poti sa iei si diferita vitamine, calciu, magneziu, sodiu si sa ai o alimentatie sanatoasa si echilibrata, cate putin din fiecare happy
depinde de ce varsta ai, de ex si eu cand eram mai mica cam eram foarte slaba, sincera sa fiu eram exagerat de slaba si nu glumesc, cam la fel cum zici si tu ca esti, dar de la 11 ani in colo am inceput sa ma dezvolt, sa ma implinesc, acum am 14 ani si nu mai sunt asa slaba, m-am implinit si am si forme... daca vrei poti sa te duci si la un nutritionist

| PaulTheBoneBreaker a răspuns:

Incearca sa dormi (sau macar sa stai in pat) dupa mese. I felul acesta aminoacizii, glucoza si acizii grasi rezultati din digestia alimentelor nu vor fi folositi (arsi / oxidati) ci se vor depune sub forma de tesut adipos si glicogen (in ficat).
N-am copiat de pe Wikipedia sau din vreo carte de biologie, eu tin minte chestiile astea happy

| redrooose a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la un nutritionist. Poate nu ai o alimentatie corecte, poate nu iei aportul necesar de energie din alimente. Ai nevoie de un sfat profesionist happy

| PapushaTa a răspuns:

Heii...Pai in primul rand iti recomand un nutritionist. Dar daca esti incapatanata, iti recomand ceva Calciu, Fier,thinking Le poti lua de la Farmacie si le mai poti intreba si pe farmaciste. Sper ca ti-am fost de folos. Bafta.happy

| anda1130 a răspuns:

Daca tu vrei sa te ingrasi, dar nu poti manca mancare de la fast food nu-ti pot recomanda altceva decat ori sa iei vitamine, fier si calciu sau sa te duci control sa vezi ce ai. asta-i sfatul meu.