| sym0nyck a întrebat:

Chist ovarian? ce inseamna asta? se trateaza? mai poti avea copii in cazul in care se ajunge la marimea maxima..si trebuiesc ¨scoase¨ aceste chisturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| whiteshadow a răspuns:

Simonica, nu te precipita! Ai fost al un medic? Ai cerut parerea unui specialist? Aici poti sa auzi o mie si una de pareri dar nici una fiind cea cautata de tine, te asigur.Chisturile se trateaza (i-ti vorbec din experienta) si nu inteleg ce intelegi tu prin marime maxima? Pot fi operate, scoase, se pot absorbii cu un tratament adecvat, etc...
Clar ca poti avea si copii.
Consulta un medic specialist si ai sa vezi aceasta problema cu alti ochi.Succes!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chisturile ovariene sunt, din pacate, niste manifestari redutabile si greu de tratat.
Initial nu se scot, daca nu se rup. Daca se rup, lichidul din ele se varsa in cavitatea peritoneala si trebuie interventie de urgenta, din pacate. Daca ai fost pur si simplu diagnosticata, vei incerca sa iei contraceptive bogate in estrogen. Medicul va sti ce preparat sa-ti recomande (ceva gen Diane35, dar nu le lua dupa ureche). O sa iei minim 6 luni, urmand reevaluare ecografica. Daca chisturile au scazut mai iei o vreme tratament, daca au disparut il poti intrerupe, daca nu au scazut se iau in considerare alte metode de tratament printre care si operatia. Daca nu le tratezi si le ignori poti ajunge rapid la operatie si daca chisturile sunt bilaterale, poti ramen fara ovare, practic la menopauza (indiferent de varsta).
Exista posibilitatea sa mai ai copii, dar cele mai multe femei care au sau au avut chsturi intampina mari probleme de fertilitate.

| magda_1944 a răspuns:

Se pare ca deja ai primit un raspuns bun de la madamanu, urmatorul ar fi acela de a merge la medic cat mai urgent, dupa ce vei lua tratament medicul iti v-a spune cu exactitate daca este cazul sa te ingrijoreze o viitoare sarcina.Multa sanatate.

| madamanu a răspuns:

Uite cele mai detaliate informatii despre asa ceva gasesti pe: http://sanatate.ele.ro/Chist-ovarian-cauze-si-tratament_--a1926.html (stiu de la iubita mea)