| victoriapapi a întrebat:

Cum se trateaza un chist ovarian, fara anticonceptionale ( sunt impotriva lor )?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca se asociaza cu hipoglicemie si hiperinsulinism, este posibil ca endocrinologul sa-ti prescrie Glucophage.
Daca nu, doar prin interventie chirurgicala.

Abh
| Abh a răspuns:

Esti pocaita, altfel nu imi pot imagina de ce ai refuza un tratament hormonal care sa te vindece?

Abh
| Abh a răspuns:

Victoriapapi, eu lucrez in ginecologie, deci iti dai seama ca mai am si eu habar de avantaje si riscuri ale tratamentului cu contraceptive. Din aceasta cauza sfatuiesc pe toata lumea sa nu inceapa un tratament cu anticonceptionale decat la indicatia medicului ginecolog. Multa sanatate!

| danutza_2917 a răspuns:

Personal am avut aceeasi problema si anticonceptionale recomandate de doctor nu au rezolvat-o, dar am folosit produse naturale cu care am reusit sa scap de aceste chisturi. Ma poti contacta pe messenger la id dpocaznoi.

| kiki a răspuns:

Prezenta chisturilor ovariene la femei este tot mai des intalnita.La inceput, o metoda simpla, care nu te va speria deloc, este tinerea sub observatie atenta a chistului, controale periodice la medicul ginecolog, care va depista daca chistul e in crestere sau s-a resorbit. Cele mai multe chisturi se resorb, trec neobservate, iar daca fiecare femeie tanara ar face cate o ecografie la fiecare 6 luni sau la un an, cu siguranta ca la un moment dat, multe dintre ele ar descoperi ca au un chist ovarian.
Trebuie sa ai rabdare, chisturile mici (le-ai descoperit intamplator la o ecografie) pe care nu le simti si nu-ti fac probleme, se pot si retrage
Daca nu se resorb in 2-3 luni, evolutia chistului se poate influenta si hormonal, cu anticonceptionale.
Tratamentul depinde insa foarte mult de dimensiunile chistului, de vechimea lui, de senzatiile pe care tu le ai in acea zona inferioara a abdomenului - chisturile pot sa doara, preseaza pe organele invecinate, pot da chiar si tulburari urinare, pe langa manifestarile legate chiar de ciclu : dereglari ale menstruatiei, dureri.

| inna a răspuns:

Din cate stiu eu, numai cu anticonceptionale.Adica ele sunt cele recomandate de medic.

| sasha_2369 a răspuns:

Am si eu chisturi. Mi-a recomandat dr. ginecolog vreo 3 feluri de medicamente + supozitoare, Indometacin. Urmeaza sa merg iar la control, dupa 3 luni de medicamente, sa vad daca am rezolvat ceva.
P. s. sa nu te iei dupa sfaturile date de orisicine pe aici, chit ca-s incercate de unii si de altii. Cel mai bine mergi la medic, el stie ce ti se potriveste.

| victoriapapi explică:

Abh, nu sunt pocaita, dar nu ai idee ce periculoase sunt anticonceptionalele!

| victoriapapi explică:

Multumit Abh? asta mi-a recomandat doctorul si nu vreau sa patesc ca multi altii http://www.steadyhealth.com/any_side_effects_from_using_YAZ_t123414.html

| elena_3173 a răspuns:

Cred ca prin operatie...

| AlessandraAndronic a răspuns:

Depinde de natura chistului, eu de ex am avut chist hematic( un saculet plin cu sange pe ovarul drept) si l-am tratat cu anticonceptionale logest. Daca chistul e de alt gen si nu poate fi tratat cu anticonceptionale, o mica operatie va rezolva totul. Daca medicul tau iti recomanda anticonceptionale stie el ce zice ca doar are o facultate si nu degeaba s-a facut medic. Bafta