| GulDan a întrebat:

Cine a avut vreodata anxietate generalizata sau tulburari de anxietate?

Va rog am vreau sa vorbesc cu cineva care a trecut prin aceste probleme!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CipiA a răspuns:

Nu am avut dar se trece usor prin ea cu ajutorul familiei si prietenilor mult succes frate.

| Oana92 a răspuns (pentru CipiA):

Da, cum sa nu! Anxietatea trece cu terapie si eventual medicatie!

Răspuns utilizator avertizat
| Oana92 a răspuns (pentru rebornfromfire):

Reformuleaza, te rog! Nu se prea intelege nimic.

Anxietatea generalizata si tulburarile de anxietate sunt boli. Frica de moment trece daca incerci sa o inlaturi prin logica, boala nu! Este o foarte mare diferenta. Asa cum nu e tot una sa iti fie in general frica de paianjeni sau sa faci atacuri de panica atunci cand ii vezi.

Pentru tulburarile de anxietate exista tratamente medicamentoase si terapii specifice. Logica si atat nu va avea niciun efect!

| GulDan explică (pentru Oana92):

Si crezi ca ma ajuta daca va contraziceti? eu deja iau tratament da am o nelamurire si caut pe cineva care se pricepe.

Răspuns utilizator avertizat
| Oana92 a răspuns (pentru GulDan):

Mergi la terapie! E singurul sfat pe care ar trebui sa il urmezi. Ai nevoie de o terapie personalizata, nu de sfaturile altor persoane. Nu sunt fan al terapiei cognitiv comportamentale, dar pentru anxietate are rezultate OK si rapide, chiar daca exista riscul sa fie cam superficiale.

Am vazut ca cineva ti-a recomandat NLPMania...nu iti recomand asa ceva. NLP e o ciorba fara efecte demonstrate. E o mare vrajeala, iti vei pierde timpul si eventual banii.

Nu stiu daca are importanta si nu vreau sa sune a lauda, dar sunt studenta la master de psihologie clinica, asa ca am habar despre ce vorbesc big grin

| Oana92 a răspuns (pentru rebornfromfire):

Prezenta? La ce te referi, ca nu inteleg.

Eu personal consider ca meditatia nu are efect in anxietate. Meditatia in general e buna pentru dezvoltare personala si pentru starea de bine. Dar nu vindeca anxietatea. E important sa gasesti cauza anxietatii, locul de unde pleaca de fapt totul si sa lucrezi pe asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut, Remus!
Eu am suferit de tulburare anxios-depresiva severa si m-am vindecat, din fericire.
Scrie-mi, te rog, aici sau in privat, care e nelaurirea ta. Te voi ajuta cu drag!
Sanatate!