| salajeanul a întrebat:

Cine a descoperit insulina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Demoiselle a răspuns:

Buna! Sa-ti spun:
Insulina a fost descoperita de N. Paulescu, insa premiul Nobel l-au primit Banting si Best.
De ce? Pentru ca Paulescu era considerat antisemit si nu se cuvenea ca "un iubitor de evrei" sa primesca premiul Nobel.
Deci se spune despre cei 2 ca ar fi descoperit insulina, dar adevarul este ca romanul a descoperit-o. Ei doar au furat munca lui...initial au numit hormonul pancreina.
Sa citesti carticica lui "Spitalul, Coranul, Talmudul, Cahalul, Francmasoneria"; a fost intezisa in Romania dar e f interesanta si o sa te lumineze...are vreo 100 de pagini si o gasesti pe scribd.

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nicolae Paulescu

| bobby_7474 a răspuns:

Felicitari Demoiselle! asa am invatat si eu,N Paulescu a fost primul,iar ceilalti si-au continuat cercetarile pe bazele lui Paulescu si si-au insusit meritele,intr-un mod mai neorthodox, necolegial, rasist.

| Dash a răspuns:

Insulina a fost descoperita de un Roman pe nume Nicolaie Paulescu (1869-1931).

| Anaeli a răspuns:

Profesorul roman Nicolae Constantin Paulescu ( 1869-1931).

| dandelion a răspuns:

Frederick Grant Banting și Charles H. Best

| amc a răspuns:

În 1921, Frederick Grant Banting şi Charles H. Best au descoperit insulina în timp ce lucrau în laboratorul lui John J.R. Macleod la Universitatea din Toronto. Banting şi Best au extras material din pancreasul câinilor

| VanillaBloodWolf a răspuns:

Frederick Grant Banting și Charles H. Best

| Sperman a răspuns:

Nicolae Paulescu

| FriendlyGirl a răspuns:

Frederick Grant Banting și Charles H. Best
Funda? big grin

| mrsjacksonhere a răspuns:

N 1921, Frederick Grant Banting şi Charles H. Best au descoperit insulina în timp ce lucrau în laboratorul lui John J.R. Macleod la Universitatea din Toronto. Banting şi Best au extras material din pancreasul câinilor. Acest material a fost folosit pentru a menţine în viaţă câini, iar în 1922 a fost folosit cu succes pe un băiat de 14 ani cu diabet. În 1923 chimistul James B. Collip a descoperit ca purificând extractul poate preveni multe din efectele secundare. În 1923 Banting şi Macleod au primit Premiul Nobel. Best şi Collip au fost omişi, dar Banting şi Macleod au împărţit banii cu ei. Insulina a fost primul hormon sintetizat complet în laborator, în 1966 de către americanul Michael Katsoyannis şi cercetători chinezi.
Funda?