| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cine a creat insulina?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ca fapt divers si doctori din Grecia antica știau de asta, urina celor bolnavi atrăgeau furnicile, Pentru Paulescu, evreii erau păduchi care trebuiau eliminați de pe teritoriul țării:

„Scopul nostru este isgonirea Jidanilor. Deparazitarea nu s-ar putea face pe spinarea vecinilor care fiind și ei până peste cap de paduchi, ar refuza mortiș să mai primească și pe ai noștri. Ar trebui deci ca toate țările infectate de evrei să stabilească de comun acord o cloacă (în Palestina, în Africa sau în America) unde să-și poate fiecare arunca lăturile. "
— N.C. Paulescu, Apărarea Națională, 1 februarie 1925 [34]
Nicolae Paulescu a fost membru în Senatul legionar[3].

În anul 2005, după studierea scrierilor antisemite ale lui Nicolae Paulescu, organizația International Diabetes Federation a decis să renunțe la orice asociere cu Nicolae Paulescu și să nu accepte decernarea de premii în numele lui Paulescu la congresele organizației.

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns (pentru RAY):

Te salut Ray!

Is total de acord cu ce ai scris despre Paulescu legat de antisemism dar am o singura intrebare legat de ce ai scris la sfarsitul postarii:

"În anul 2005, după studierea scrierilor antisemite ale lui Nicolae Paulescu, organizația International Diabetes Federation a decis să renunțe la orice asociere cu Nicolae Paulescu"

Ei nu mai folosesc insulina? happy

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai dreptate partial... laughing

A contribuit la izolarea hormonului pancreatic antidiabetic, numit mai târziu insulină.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Danke schon fur Schleife

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Chiar nu am rabdare 45 de minute... laughing

| 19flo79 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cine este inventatorul insulinei?

Tu doar spui ca nu e ala, ca nu e asa, ca e altceva... laughing

Zi-mi te rog cine a inventat insulina? Exista un brevet pe care e scris numele persoanei care a facut acel lucru. Cum se numeste ea?

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca citesti ceva, si pricepi? Din cate vad nu prea pricepi laughing deci omu asta paulescu oricum il mai cheama a descoperit ce descoperise si aia din canda, dar tu una citesti alta pricepi laughing
Asa daca e sa ne luam dupa cine a fost primul, pai a fost asta Paulescu nu aia din canda.Aia au citit ce asta facuse,deci is un fel de pagiatori,dar cum romanu era si nationalist si de asta rasist laughing normal ca aia au dat premiu altora,deci pe necinstite.

Tu se pare ai slabe cunostinte medicale,de aia si faci greseli,citesti cate ceva,esti f entuziast de ce descopri, vorba vine ca descopri ca de fapt nu pricepi ce cistesti, ori pricepi altceva si vii pe aici si arunci pastila laughing cine a descoperit nu stiu ce.
Afkla ca ambii au facut extract de pancreas, au extras din pancreas ceva, ca asta i-a zis un nume altii alt nume, aia n-are a face.

Deci raspunsul corect este Paulescu asta asa sa retii ceva bun.

| relian a răspuns (pentru 19flo79):

Ce a descoperit Paulescu asta,acelasi lucru au descoperit si canadienii aia, mai bine zis au copiat ce descoperise asta laughing.Cel care a pus intrebarea nu prea le are cu medicina, incearca doara sa para ca descoperit america laughing

Paulescu publicase descoperirea in revise straine prin belgia, elvetia etc, apoi l-au luat aia in armata. Canadieni lu este prajit, normal au citit din reviste descoperirea si dupa 2 ani au venit si ei cu aceiasi poveste.
Doar ca romanu care era si rasist cunoscut, na luat nici un premiu, aia doara nu era sa dea premiu unui rasist, deci nu era vorba despre premiu pentru pace laughing niste talhari aia cu premiul lor.

Deci tu ai avut dreptate si nu Octavian asta bonaparte laughing ori cum is mai zice.El n-a avut dreptate nici sfer partial laughing ai fost prea darnic cu el

| 19flo79 a răspuns (pentru relian):

Am preferat sa nu mai raspund unora care te contrazic fara sa conteze daca au sau nu dreptate si apoi mai e si felul cum ii spui unui om ca a gresit.
E si specia aia care se hraneste doar jignind... laughing

Despre Paulescu stiu de mult timp pentru ca au fost odata niste discutii despre cine are licenta insulinei, ce țară?

Si eu am citit o carte a lui, era foarte impotriva "ovreilor" si vorbim aici de anii 1890 -1900

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu de unde ai tu informatii de astea balarioase, cauta si citeste de la altii nu de pe unde bati tu campurile.
Cauta in wikipedia de la americani si vezi ce spune.Cauta pe websiterui americane si vezi ce spune. Spune clar ca premiul nobel pentru insulina este controversat,a fost controversat dintodeauna si acolo spune si de ce,spune si de activitatea astuia rasista si etc.

Tu habar nu ai bati campii. Daca cauti la romanii nu prea afli mare lucru,deci romanii nu se lauda cu chestia asta, asta o spui tu.
Na luat premiul nobel tocmai ca era rasist, tocmai pentru cea declarat public despre evrei.
Pe baza pubicatiilor in reviste straine, el sia publicat cercetarea si ce descoperise in publicatii din Belgia i reviste de specialitate, deci se stie clar in ce an, apoi se stie clar cand canadienii lu peste prajit iau suflat lucrarrile si descoperirea laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca romanii au inventat avionul? Depinde la ce avion faci referire.Ca idee primul avion din lume, vorbim de avion nu de aparat de zbor, primul avion din lume, A fost inventat si construit de un roman, de Traian Vuia.
Nu zic eu asta, o zice istoria.Deci atentie ai spus avion nu aparat de zbor.
Tu ca de obiecei te repezi ca surdu in toba laughing am zis de multe ori stai usor,analizeaza ceea ce spui,ori cand auzi ceva la fel analizeaza mai intai.
Primu om care a zburat,atentie a zburat a fost un american,dar ala na zburat cu un avion, a zburat cu un fel de planor.
Primul avion cu motor prorpiu care sa nu fie impins, tras etc decat de forta proprie a fost construit de un roman.
Deci avionul asa cum il stim noi astazi a fost construit exact cum spui sau intrebi de un roman, Traian Vuia.
Nu ma refer la avionul doara ala primul, si la avion din metal, tot el a acut primul avion de metal cu motor.
Tu habar nu ai mai de nimic dar tot te bagi in discutii.Macar informeaza-te bine inainte sa spui ceva, ori sa intrebi.

Mai ai intrebari? Fii atent aici, intra pe google si scrie Who was Traian Vuia si vezi ce afli ok? Deci vorbim acum de straini, citim ce spun straini.
Fratii aia americani nu facuse avion asa cum il stim noi azi.Traian Vuia a fost primul care i-a pus motor, motor adevarat si roti, deci avion ca avion nu ca altceva.
Cauta pe wikipedia dar in engleza, o sa vezi ce zic americanii, aia nu se lauda, aia nu spun povesti.

| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mihai Eminescu na enuntat nici o teorie, na spus nimeni ca el ar fi fost fizician, dar era si filosof.Stia filosofie,a combinat tot ce stia in versuri.
Daca spui de teoria relativitatii, afla ca Einstein a citit si ala de toate, poate o fi citit si poeziile lui Eminescu, el publica poeziile in revite pe la berlin in perioada aia.
Deci nu este exclus ca Einstein sa se fi inspirat si de la Eminescu.
Dar nu a zis nimeni ca Eminescu a enuntat teoria asta.

El doara a pus-o in versuri laughing Na scris versurile alea asa la pleseneala, fara sa stie nimic, ca lea visat.Stia multe,dar poate na realizat pe vremea aia cat stia,ori ce stia.

Nimeni na descopertit nimic nou,totu este munca a mai multor oameni. Einstein nu s-a trezit el noaptea si fara sa stie matematica,fara sa stie fizica,fara sa stie nimic de dinainte a descoperit pestele prajit.

Am plecat de la Paulescu ala,ai intra la americani sa vezi ce spun aia? Se pare ca nu,dar tot continui sa aduci alte motive,doara doara sa nu recunosti ca te facui de rahat laughing
Ba esti roman sau ce esti? Recunoaste frate,da am gresit,uite eu is ungur,sau ce esti tu si caut sa denigrez orice este legat de Ro laughing zii asa si atunci oamenii stiu cum sta treaba.

Ce tot te ascunzi dupa gardlaughing zine ce urmaresti,asa cum faci si cu religia,de fapt tu nu esti impotriva religiei, esti doara impotriva crestinismului, pentru ca toate intrebarile tale acolo bat in crestinism.

Ma gandesc acum si ma faci sa cred ca habar nu ai nici de religie, ma faci sa cred ca esti paralel cu gardu cei aia religie, dar esti pus de cineva ori indoctrinat sa lovesti in crestini laughing

Inca odata iti spun, nu te pune cu mine ca nu stii cu cine te pui laughing nu veni cu povesti la mine ca nu ai cu ce.Nu ma poti intoarce cu absolut nimic.
Nu ca as fi eu marele destept, dar cand spun ceva spun bine laughing rar gresesc.
Tu numa tampenii spui, dar e bine ca pe aici nu prea te mai baga nimeni in sama, din 2 motive.
1-sau ca saturat multi pe aici de astia ce tot intreaba tot timpul cat e ceasul laughing deci chiar daca se baga in discutie o fac automat, nici nu se gandesc la ce mai intrebi tu si
2-sunt multi care nu-s interesati de ce intrebi tu,ori chiar de tu spui ceva ei la fel nu stiu despre ce vorbesti laughing

Asa ca poti continua ca oricum iti pierzi timpul de pomana.
Mai bine ai face ceva constructiv,ai veni cu ceva subiecte interesante, sa discuti normal, nu sa arati mereu ca doara ce spui tu e bun.

Uite ca eu ti-am raspuns la toate intrebarile.
Daca am spus ceva gresit te rog sa vii si sa arati ce am spus gresit, dar cu ceva dovezi, nu de la nea Dorel, sa arati din sursa sigura.

Astept sa vaz cu ce mai vii acu laughing

| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cine a spus ca le sufla romanilor ceva mereu? Tot ce spui tu sunt povesti populare,sunt discutii si ce cred oamenii de rand, oric e au auzit si ei de la unu altul.
Cand vrei sa stii ceva bun cauti o sursa sigura, sau cat mai sigura si mai aproape de adevar.
Deci nu te mai lua dupa gura lumii, oamenii vorbesc orice, este liber sa vorbesti.
Nu mai lua de bun orice balarie o gasesti pe netu asta ok?
Invata sa cerci ce citesti, sa cerni cei bun de cei gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nus geniu laughing dar te pui cu cineva ce iti cere sa arati ceva, iar tu nu arati absolut nimic.Cand a construit viua avionu si alte povesti le afli daca citesti in wikipedia de la americani.Tot acolo o sa citesti si de controversatul premiu pentru insulina.

Daca nu stii engleza, spune si iti traduce careva.In rest nu ai ce comenta.
Nu ai maca cunostinte de anatomie, nu ai cunostinte nici de religie, doara bati din gura, atat.
Cand vine cineva si iti explica ori iti cere sa spui ceva, vii cu o alta intrebare.
Deci nu esti bun laughing vorba cuiva nu esti bun

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta spune ca eu sunt tu, e un paranoic schizofrenic, cică eu ii dau raport toată ziua, ca am conturi pe TPU, de ce naiba mi ar trebui așa ceva, eu întreb ce vreau eu pe TPU, acuze aiurea împotriva mea, a aflat ca sunt gras dar el e mai gras ca planeta

| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma Ray avionul ala era de fapt un fel de planor, nu era avion.De fapt se numea aparat de zbor.
Dar aparat de zbor este si o racheta si o parasuta,tot aparat de zbor este.
Avionul cum am spus in mesajul anterior,care are motor propriu si care ruleaza pe roti proprii a fost facut pentru prima data de Traian Vuia.
In ce arati tu,se vorbeste depre ce aparate facuse aia,frati corcodus laughing,Dar aia foloseau cai,ori dealuri pentru a se desprinde de sol,nu rula vreun motor aparatu ala.
Deci care va sa zica tu esti Ray neamtu german din RO care nu stie nici romana nici germana laughing

Da am vazut si link-ul in germana,tu asa mai stii sa citesti cat de cat,ceva in romana si ceva ceva in germana.
Ce spun aia nu-s curios,germanii au mintit dintodeauna laughing de fapt ca si tine de altfel.
Nu mai da linkuri,stiu si eu sa caut,nu-s handicapat laughing,iti spun ca idee,ca sfat,ca ia-l cum vrei tu,cand dai linkuri fara ca cineva sa iti ceara,este ca si cum il faci prost,de parca eu nu stiu sa caut pe netu asta ceva.
Eu de aia nu dau linkuri nimanui,doara daca cineva vrea,ori insista sa-i arat.
Eu citesc pe unde e o sursa mai credibila,pricep ce trebuie,apoi viu pe aici si zic cu vorbele mele cum sta treaba.
Asta voiam si de la tine si de la toti de pe aici.
Ce spune in linkurile ce ai aratat tu,aia stiam si eu,aia am zis si eu,doar ca nu prea stiu germana sa nu zic ca nu stiu mai deloc,dar asa banui ce scria.
Eu am zis du-te pe wikipedia,cauta in engleza si acolo scrie exact ce ai gasit tu in germana, dar e in engleza, o sa vezi scrie ca e controversat.
Dar probabil tu nu stii cei aia controversat laughing ce sa fac, sa stau sa iti explic acu su cuvinte ce inseamna fiecare e prea mult.
Cum am mai spus, nu este suficient sa citsti ceva de undeva, trebuie sa si pricepi ce scrie acolo.
Uite ca acu aflara si lumea cate conturi are Ray laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si maimuta este un fel de stramos al omului, dar nu este om laughing

Răspuns utilizator avertizat
51 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Relian tâmpitu-le, acest user are cont de ani pe TPU si e popular la religie, ești prost rău de tot
1, scrii al dracu de prost
2, ești pe iarba de razi întruna
3, eu am un singur cont, locul 1, nu am nevoie de nici alt cont pe TPU

pentru asta chiar primești raport si multi alți ți au spus ca ai probleme grave

în 29 Noiembrie | Inferno a răspuns (pentru relian):
Renunt la limbajul injurios si inchei discutia intr-un mod plin de eleganta:
Citind dintr-un mare clasic roman: Camil Petrescu.

"Imbecilul e un tip degenerat, caracterizat prin anomalii fizice, dar mai ales prin TULBURARI INTELECTUALE si morale. Inteligenta lui e MARGINITA, totusi are calitati de memorie, de imitatie si oarecare vivacitate de spirit. [...]Numarul imbecililor internati e infim, in comparatie cu acela al imbecililor care circula liberi si care traiesc ca vagabonzi, hoti si pezevenghi."
Camil Petrescu

Sublinierile imi apartin.

în 24 Noiembrie | Inferno a răspuns (pentru relian):
Nu ti se pare ca te contrazici in cel mai idiot mod posibil?

Legat de mine:
"el se baga dar nu stie mare lucru"
dupa care:
"El sa discute cu tine, trebuie sa mearga sa se informeze"

Pai ori vorbesc fara sa stiu, ori ma informez inainte?

Esti atat de incoerent incat imi este mila de tine.

Este amuzant cum mentionezi faptul ca imi place sa "ma informez inainte", ca si cand ar fi un fel de insulta.
Mentalitate de cimpanzeu.

| RAY a răspuns:

Si ce ai ba cu greutatea mea? Ia sa vedem pătratele tale, profitați de slăbiciunile oamenilor si le atacați ca niște șerpi veninoși, ca si diavolul, ca si iuda, îl urmăriți si apoi îl atacați cu orice, cu greutatea =tu fiind gras, cu înălțimea, cu absolut orice, ce dz e cu voi, sunteți infectați cu ura, venin, negativitate, nu vedeți ca sunteți ultimi din UE la orice capitol, au trimis aia savanți sa va cerceteze ca pe niște oameni din triburi, va urâți intre voi, ce rost are bulling asta.

| RAY a răspuns:

Relian dovedești ca ești schizofrenic si ai probleme grave, cat despre scris, nici tu nu înțelegi ce scrii acolo.

Omule de-vi penibil pe TPU, deja vedem cu toți ce caracter ai si Cristi ți a spus asta azi

| relian a răspuns:

Ma Ray, ma tata tu esti cu contul asta laughing nu stiam cine se afla in spatele acestui nume.Acu,dupa ce ai trimis linkurile alea in germana facui legatura.
Altu in afara de tine pe aici neamt nu-i, dect tu.Ce faci tu intrebi, tu raspunzi si tot tu iti dai raspuns castigator laughing aia da performanta.
Nu doara ca esti gras, asta din ce ai spus t, dar se pare ai acum problema cu capu, e si mai grav.
Pai unde o sa ajungi asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pancreasul