| imihaistoian a întrebat:

Cine imi poate explica cel mai simplu ce sunt caloriile ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Caloria este unitatea de masura pentru energie.

In termeni medicali (de dieta) lucrurile functioneaza in felul urmator:
- noi ardem (cheltuim) calorii atunci cand facem miscare sau pur si simplu prin faptul ca traim (ca sa ne respiram, sa ne mentinem temperatura corpului, etc)
- noi acumulam calorii atunci cand mancam, fiecare aliment avand un anumit numar de calorii.

Daca totalul de calorii arse este mai mare decat totalul de calorii asimilate atunci slabim; invers, daca totalul de calorii arse este mai mic decat totalul de calorii asimilate atunci ne ingrasam.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Calorie=energie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termenul de "calorie" este folosit pentru a cataloga unitatea energetica continuta de alimente. Unele alimente, precum untul sau uleiul vegetal, contin multe calorii, prin urmare iti dau multa energie. Altele, cum sunt telina si castravetele au mult mai putine calorii. De exemplu, o lingura de ulei de masline iti ofera de zece ori mai multa energie decat o lingura de telina rasa. Dar cand organismului tau ii este oferita mai multa energie decat poate consuma, acesta o transforma in grasime.

| Cαтєα21 a răspuns:

Buna! Calorie -unitatea de masura pentru energie, egala cu cantitatea de caldura.