| ConstantaStefan a întrebat:

Cum se poate explica simplu fizica cuantica?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

O sa incerc eu, prin aproximatii si interpretari. big grin
A fost odata...
Prima aproximatie semi-clasica: Modelul lui Bohr - care merge spre:
A doua aproximatie: ecuatia lui Schrödinger - care merge spre:
A treia aproximatie: ecuatia lui Dirac, care si asta este o aproximatie a Teoriei cuantice a campurilor, care si asta este o aproximatie...

Dupa ce aproximam bine, ne plictisim si incepem sa interpretam. happy
Avem astfel:
Interpretarea cuantica Bayesiana, Interpretarea Copenhaga, Interpretarea lui De Broglie si Bohm, Interpretarea lui Schrödinger, care a fost reinterpretat de Max Born, care si asta a fost validat si reinterpretat de Interpretarea tranzactionala (Retrocauzalitate) a lui Cramer***, si toate astea au fost reinterpretate de Everett cu Interpretarea Lumilor Multiple, care si asta asteapta imediat sa fie reinterpretata...
Nu in ultimul rand, ar mai fi Interpretarea lui Darkmagic, care spune ca nici dracu', nu ar putea sa iti explice tie sau altcuiva "SIMPLU, fizica cuantica".

***n.a. pentru anti-agramati: Bre, pe nenea ala chiar il cheama atipic, Cramer cu C, NU Kramer cu K, deci nu comentati cu corecturi. happy

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cum să o explici simplu dacă ea e complicată?

| Frank51 a răspuns:

Imaginează-ți că soția ta este însărcinată, va avea ori băiat ori fetiță. Care este probabilitatea să aibă fetiță? 50%. Care este probabilitatea să aibă băiat? Tot 50%.

Singurul mod în care vei afla dacă e băiat sau fată este după ce naște și îi vezi sexul, în acel moment tu, observatorul, vei știi că este ori băiat, ori fată.

Ăsta e un singur aspect din fizica cuantică, pe lângă altele, și toate au la baza probabilități, statistici.

| ConstantaStefan explică (pentru Frank51):

Vag dar inteligent. Nu-mi aduce nimic nou, doar o abordare noua. Dragut...

| gabicoo a răspuns:

Caută pe tiktok.

| Tputpu35 a răspuns:

Este o știință a fizicii care se ocupă cu comportamentul materiei și a energiei la scară atomică și a particulelor subatomice / undelor.