| TanyaTanny a întrebat:

Imi poate explica cineva concret ce sunt caloriile, proteinele carbohidratii etc, cu exemple unde le putem gasi, ce importanta au etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DanielPH a răspuns:

Hai sa le luam pe rand si pe intelesul tuturor:
Proteinele: Sunt niste aminoacizi fara de care nu am exista. Ele se gasesc in carne in proportii de 20%+, arahide, cereale si cam in orice, dar difera cantitatea. Ele sunt necesare pentru cresterea in masa musculara si buna functionare a corpului. Hai sa le numim,, materialele de constructii ale corpului"
1 gram proteina= 4 kcal

Carbohidratii- Sunt niste compusi organici ce sunt folositi de corp drept combustibil, deci carbohidratii sunt o sursa de energie rapida. Se gasesc in tot ce este dulce, in toate fructele/legumele/cerealele, adica acolo unde exista lactoza, glucoza, fructoza, dextroza...
1g carbohidrat= 4 kcal
Grasimea- Precum carbohidratii, este o sursa de energie, doar ca lenta, este gasita in tot ce este uleios, prin carne, lapte, oua, si produsele cu 0% grasime de la Aro laughing, nu se gaseste in fructe/legume.
Sunt o sursa de energie lenta, deci sunt folosite dupa ce nu mai sunt carbohidrati, dar corpul nu va functiona la fel de eficient cu grasime in loc de carbohidrati.
1 g grasime = 8 kcal.
1 g alcool = 7kcal.