| RMG a întrebat:

Cine imi poate oferi mai multe informatii despre sterilet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aphrodytha a răspuns:

Ginecologul.Este cel mai potrivit sa-ti dea sfaturi personale sa le zic asa. Daca vrei sa aflii doar pentru. cunostintele generale trebuie sa stii ca este o metoda de contraceptie care previne sarcina, dar nu si BTS (bolile cu transmitere sexuala). Steriletul este un dispozitiv de titan in forma de T ce se introduce prin vagin, si se pune a.i marginile cele doua ( ale T-ului) sa blocheze intrarea spermatozoizilor spre trompe si fecundarea ovulului ( a 3 a portiune a trompei, acolo se fecundeaza ovulul ). Este tot ce ar trebui sa stii, si oh. metoda asta se foloseste cand deja te gandesti ca nu ai mai vrea sa ai sarcini, deoarece se zice ca este posibil sa nu mai reusesti sa ramai dupa renuntarea la el.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca nu ai copii, nu te pretezi la contraceptia cu sterilet. Una din complicatiile DIU este metrita, ceea ce te poate face sterila.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi diverse informaţii la linkul :
http://www.contraboli.ro/......atii-pret/

http://www.one.ro/......ii-6067768

Toate cele bune.