| KaPy2 a întrebat:

Buna seara TPU!
Ce a-ti propune une-i fete sa nu ramana insarcinata,anticonceptionale sau un sterilet,acea fata ar vrea sa-si puna sterilet,ce riscuri sunt cu acel sterilet,este vreo fata cu un sterilet,as vrea si eu informatii clare, va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Sterletul este indicat la femeie si sa fi si nascut, nu la fete, organismul feminin se modifica pana pe la 18 ani, sterletul esti indicat dupa 30 de ani si sa ai o viata sexuala destul de activa ( de obicei cuplurile casatorie folosesc sterletul). Sterletul daca nu ma insel este pe o perioada, de la 2 pana la 5 ani, si nu se poate scoate mai devreme, deci daca te desparti de ea, ea ce face? plus ca sterletul poate produce si hemoragie.
Mai indicat sunt anticonceptionale, dar, si ele vin cu reactii adverse, deorece ele sunt pline de hormoni. Cel mai indicat este folosirea prezervativului, mai ales daca fata are pana in 18 ani.

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

A-i aic-i răspunsur-i. C-u plăcer-e!

| corbulalbrosu a răspuns:

Steriletul este metoda cea mai putin invaziva si fara efecte secundare si asigura o protectie de peste 98% Se monteaza de catre medicul ginecolog, in functie de tipul si materialul din ce este fabricat pretul variaza in jurul valorii de 400-500 delei iar manopera de montare este de cca 200lei

| Fatamuntilor a răspuns:

Propunurile NU trebuie sa vina din partea noastra
Trebuie purtata o discutie cu medicul ginecolog/ planning familial, ca sa vezi ce metoda i se potriveste cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-as propune sa nu faca sex.

Iar daca va face sa faca doar anal si oral. Propunerea mea este 100% FIABILA, fata nu va ramane niciodata insarcinata.

| Andreeanica a răspuns:

Ai de unde alege :
http://www.copilul.ro/......16006.html
sper ca ti-am fost de folos! funda?