| antonikahappygirll a întrebat:

Cine imi poate recomanda o dieta perfecta cu mancare pe care o au toti in frigider?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Elimini din alimentatie fast foodul, patiseria, painea, prajelile, grasimea, sucurile, dulciurile, alcoolul; mananci legume, fructe, carne alba la gratar sau fiarta, supe, ciorbe, cereale, lactate slabe, oua fierte, eventual cartofi copti dar ideal ar fi si fara carbohidratti (cartofi, paste, orez)

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar fi fost INDICAT să ne spui şi ce vârstă ai, precum şi greutatea + înălţimea...

Oricum, bănuiesc că ai sub 18 ani.

La vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu ai nevoie de diete!
Secretul consta intr-o alimentatie saraca caloric si miscare zilnic.
Te pup!