| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma ajuuta si pe mine? problema mea e ca am ciclu regulat dar cu niste dureri groaaznicenu groooaznice infernale.si am inteles ca anticonceptionalele ar ajuta sa imi diminueze durerile...intrebarea mea e pot lua anticonceptionale daca sunt virgina? help me pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti lua si durerile se diminueaza, am luat si eu aveam aceeasi problema, Daca esti virgina nu se intampla nimic este doar un tratament, atat.

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa iei anticonceptionale, mai ales ca ai un ciclu regulat.Gaseste ceva care iti amelioreaza tie durerile gen ibuprofen, algocalmin sau piafen, consuma ceai de coada soricelului in aceasta perioada.Si eu aveam asemenea dureri dar dupa sarcina nu am mai avut!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Poţi lua, dar te sfătuiesc să iei algocalmin, nurofen forte sau (în cazuri extreme) aulin. Anticoncepţionalele au multe reacţii adverse şi nu e indicat să le iei de la o vârstă fragedă. Dacă totuşi decizi să faci asta, consultă un medic înainte care să ţi le recomande. Multă sănătate!

| Leea1234 a răspuns:

Nu are treaba... una cu alta...virginitatea cu anticonceptionalele!
eu nu am auzit de metoda asta...sa-ti treaca durerile menstruale, daca iei anticonceptionale...eu i-au de 4 ani...si tot am dureri cand am menstruatie!
eu te sfatuiesc sa iei mai bine un saridon...sau un piafen...si sa astepti sa treaca!
nu lua anticonceptionale...asa aiurea!

| anonim24 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te duci la control ca sa iti prescrie anticonceptionalele bune metabolismului tau, si sunt bune si pentru acnee, pentru reglarea ciclului menstrual si nu iti face rau daca esti virgina cunosc persoane care au luat de la varsta de 14 ani cred si s-a dus cu mama ei sa isi ia pentru acnee si acum fata are 20 de ani si nu a avut probleme.important e sa nu le iei de capul tau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@andruta, nu toate anticonceptionalele sunt bune pentru diminuarea durerilor menstruale, numai un medic stie care sunt acelea, a, si mai pot ameliora anemia, lucru extraordinar pentru o adolescenta in crestere.

| lulu_1152 a răspuns:

La un control ginecologic ai fost? Ce ti s-a spus? Eu una nu le consider normale aceste dureri.