| lorelei a întrebat:

Cum pot ameliora durerile menstruale, prin metode naturale(excluzand medicamentele si anticonceptionalele)? Am niste dureri groaznice in prima zi de ciclu, nici macar nu pot sa ma ridic din pat, deja am ajuns la cate 3-4 nurofen forte pe zi, si nu am voie sa iau anticonceptionale. help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arysa a răspuns:

Si eu patesc la fel:-s. dar inainte cu 5 zile de a-mi veni iau calciu cu magneziu(pliculete care se dizolva in apa), beau 2 cani de ceai pe zi, iar in prima zi iau un Aulin(mie imicalmeaza durerile imediat) si pun o sticla cu apa calda pe burta. Din cate am auzit o compresa cu otet pusa pe chilot seara ar ameliora durerile.Sanatatewinking

3 răspunsuri:
| gabriela_7862 a răspuns:

Draga mea, in primul rand, ceea ce n-o sa-ti spuna nicio farmacista pentru ca asta ar insemna sa nu-si mai vanda marfa, este ca nurofenul, sau in general ibuprofenul ca substanta, NU trebuie administrat la menstruatie pentru ca produce hemoragie=continuarea
sangerarii. asa ca incearca cu piafen sau algocalmin. multa sanatate!

| nu conteaza_8511 a răspuns:

Si eu patesc la fel. Pune o sticla de plastic cu apa caldutza pe burtica si las-o asa pana iti trece durerea. Sanatatetongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar cam trebui sa mergi la un medic, mi se pare mult, 3, 4 nurofen, te intoxici sau cu timpul n-or sa-si mai faca efectul.