| anonim_4396 a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o interpretare Babes-Papanicolau?
CALITATE FROTIU: satisfacator pentru evaluare
TIP FROTIU : clasic; celule endocervicale; prezente, izolatesi grupate palisadic; rare metaplizate pavimentos
REZULTAT : inflamatorii, flora moderata, poliforma, celule pavimentoase superficiale si intermediare izolate si in placarde, leucocite frecvente, intacte si lizate
OBSERVATII: repetare la 6 luni, Frotiu clasa II Babes -Papanicolau : inflamator sistem bethesda.
Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MgdDroopy a răspuns:

Clar nu e cancer. Cancerul este de la clasa 3 in sus. Du-te la medic pentru a trata inflamatia. Nu e grav. :-)

| Anisia13 a răspuns (pentru MgdDroopy):

Multumesc frumos! O sa ma duc

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Rezultatul Testului PAP este "suspect" deoarece s-a identificat un proces inflamator ( care poate avea diverse cauze, deocamdată nespecifice )!
S-a remarcat existenţa unor celule uşor anormale, care se poate datora unei infecţii...
Cel mai probabil, este vorba de o vaginită nespecifică.

Oricum, momentan NU putem discuta de ceva grav :)

Evident, rezultatul Testului PAP trebuie interpretat de medicul curant ( cel care ţi l-a recomandat ) în context clinic - ţinând cont de "istoricul" afecţiunilor pe care le ai, de simptomatologia pe care o prezinţi şi de rezultatul altor analize/investigaţii!
Mergi la medicul ginecolog pentru alte investigaţii şi pentru tratamentul necesar infecţiei...

Vezi alte informaţii la linkul :
http://www.contraboli.ro/......panicolau/

http://www.unica.ro/......10532.html

http://www.cdt-babes.ro/articole/rezultate-test-babes-papanicolau.php

http://www.synevo.ro/......iu-lichid/

De asemenea, peste 6 luni REPEŢI Testul PAP!

Toate cele bune.

| MgdDroopy a răspuns:

Pentru linistea ta, stiu cum e ca am trecut si eu prin asta :-) Am fost la trei medici pentru ca ma speriase acel 2, voiam 1 sau 0 (nu stiam nimic) :-) Clasa 1 au virginele, clasa 2 restul :-) La Clasa 3 incep problemele, dar aici sunt pe categorii. 3.1, 3.2 etc Subgrupele mici sunt atunci cand esti suspect sau incipient. Clasa 4 cancer clar. Doamne fereste!