| gabrieladima a întrebat:

Cine ma poate lamuri pana sa ajung la medic? Sunt insarcinata in 26 saptamani si din cand in cand(de 2-3 ori/zi sau o data la doua zile depinde) mi se incordeaza burta ca si cum ar fi o contractie, adica asa cred eu ca ar fi o contractie ca nu am mai fost insarcinata sa stiu cum e, nu sunt dureroase dar simt cum se face tare tare si apoi in maxim un minut isi revine. Ce-i drept lucrurile astea se intampla cand ma aplec, cand ma ridic brusc cand ma intind in pat(ma refer cand iti intinzi muschii, oasele, nu cand te intinzi in pat adica te asezi)cand ma sucesc brusc in pat si s-a mai intamplat si in timpul actului sexual.Pana ajung la medic ce imi puteti spune? A mai patit cineva asa? E periculos, chiar dc aceste asa zise contractii nu sunt dureroase? A mai patit cineva asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se numesc contractii Braxton-Hicks si sunt o metoda normala a uterului de a se antrena pentru nastere. Atata timp cat nu sunt dureroase, nu pierzi sange sau o substanta gelatinoasa, nu tin mai mult de cateva minute si nu se repeta foarte des, ritmic, nu pun probleme. Incearca deja sa eviti eforturile mai mari, gasiti pozitii de sex in care sa faci minim efort si recurgeti la partide scurte si de intensitate medie. De asemenea ar fi o idee buna sa folositi prezervativ fiindca sperma contine substante care pot declansa travaliul precoce.

Abh
| Abh a răspuns:

Uterul reactioneaza de multe ori la miscarile fetale, sa observi corelatia dintre contractiile nedureroase si miscarile bebelului.

| drpopa a răspuns:

Aceste manifestari = contractii uterine pot fii dureroase sau nu, pot suferii modificari in frecventa si intensitate, ele pot conduce la amenintarea /iminenta de nastere prematura, iti d ai seama ca acesta este f grav avand in vedere varsta mica a sarcinii de aceea cel mai important este sa te adresezi medicului ginecolog, cel mai sigur vei fii internata si vei urma un tratament perfuzabil cu GYNIPRAL, asociat cu diazepam, si in functie de rezultat se mai adauga si alte spasmolitice, nu te speria asta se intimpla la 50% din femei dar cu tratament se rezolva, fatul nu va fi afectat de aceste medicamente insa fara tratament ai putea sa nasti prematur

| lost.in.rain a răspuns:

Este o reactie normala, nu te speria. Mie mi-a recomandat medicul sa iau No Spa in asemenea situatii, si numai daca aceasta "incordare" dureaza mai mult de 10 minute si daca sunt si mici dureri lombare. Este indicat insa sa vorbesti cu medicul tau.
Sanatate maxima si un bebe sanatos!