| olf a întrebat:

Cine plateste concediul medical? Angajatorul sau CAS-ul?
Pentru ca in scoala in care lucrez ca profesor, am primit avertisment sa "nu ne mai imbolnavim" pentru ca scoala nu mai are fonduri sa plateasca aceste concedii medicale.Deci..."interzisa boala la romani"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, din cate stiu eu angajatorul plateste doar 5 zile de concediu, din orice concediu initial, restul zilelor fiind decontate de CAS.Nu are cum sa nu plateasca, odata ce i-a fost inmanat concediul este obligat prin lege sa-l ia in considerare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul meu are 7 zile internate in spital si 7 concediu medical +9 prelungire cine imi zice si mie cine plateste? societatea care la cre lucreaza sau cas:?