| 004N1cky334452Swag a întrebat:

Cine poate să-mi explice mai bine buricul la om în afara. E ca o cicatrice însă el este prins înăuntru sau cum e? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Elena9328 a răspuns:

Nu este prins înăuntru. Ci în afara. Buricul de fapt e cordonul ombilical de la mama. Acesta se taie la câțiva cm și se acoperă cu niste pansamente. Până când acesta se mumifica și cade și rămâne așa cum e acum. Daca te lovești, zgârii sau te tai in zona, trebuie dus la medic fiindcă poți muri.

| 004N1cky334452Swag explică (pentru Elena9328):

De ce să mori se poate desprinde

| Elena9328 a răspuns (pentru 004N1cky334452Swag):

Nu se poate desprinde.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Funcționalitatea lui se pierde la naștere. Dar până atunci el este vital.
Dacă am rămas cu el, asta ar însemna ca să nu uităm de cine ne-a născut și ne-a purtat de grijă.
În rest, după ce ne-am născut buricul nu ne mai este de folos din punct de vedere fizic.