Întrebare recomandată | DanieluS1 a întrebat:

Cine stie, daca am varicela am voie sa fac sport? doar ca nu mai merg la sala, fac acasa. este vreun risc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acasa nu este nici un risc.Dar trebuie tratata.Sa nu ajungi la complicatii.

| mona a răspuns:

Nu cred ca ar fi o problema sa faci sport

| Azre a răspuns:

Nu, din câte știu nu ai voie să forțezi. Că faci genuflexiuni sau flotări nu e un bai. Da să nu faci ceva ce necesită efort intens

| carhartt a răspuns:

Nu este niciun risc, numai să nu ieşi afară şi să nu te expui la frig.

| andipd a răspuns:

Daca ai varicela trebuie sa stai in casa intre 10 -15 zile. Nu ai voie sa iesi din casa pentru ca varicela se i-a foarte repede. In acelasi timp trebuie sa te ungi cu mentol si sa nu te scarpini sau sa-ti spargi bubele. Lasa-le asa si iti vor trece. Daca le spargi vei ramana cu semne toata viata. Si eu am avut varicela in martie si mi-am spart 3 bube pe fata si acum am ramas cu semne sad Asa ca ai mare grija! Insanatosire grabnica! :*

| Cristiine a răspuns:

Nu, daca esti acasa nu e niciunul, cred eu cel mai bine e sa consulti un medic el stie mai bine :*

| laviniaaa01 a răspuns:

Nu.nu e nici un risc.nu ti dauneaza cu nimic