| claudya a întrebat:

Cine stie de ce apar firele de par albe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Parul alb poate apare datorita mostenirii genetice, a stresului, alimentatia proasta, aparitia unei boli grave, tensiunea prelungita, o anumita stare de soc poate incetini producerea de melanina si duce la aparitia firelor albe.Incaruntirea este un rezultat al sintezei ineficente de proteine, in cazul in care incaruntirea apare dintr-o data pana la 40 ani spunem ca apare fenomenul de incaruntire prematura.

4 răspunsuri:
| ellai a răspuns:

Cercetatorii afirma ca incaruntirea parului se datoreaza deficitului unei enzime - torozinaza, cu ajutorul careia tirozina se transforma in melanina, pigmentul care coloreaza parul. Deci, lipsa enzimei va determina lipsa pigmentului, avind ca urmare albirea parului. Se pare ca lipsa cuprului este aceea care prodce lipsa enzimei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Firele albe de par apar din cauza batranetii, a varstei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E genetic. Vopseste-te.

| r_7515 a răspuns:

Din cauza batranetii, stresului, nervilor...