| EmaEmax a întrebat:

De ce apar petele albe pe unghii?

Răspuns Câştigător
| fustiteTUTU a răspuns:

Incearca sa manaci mai sanatos: fructe, legume, branzeturi si sa tii unghiile in zeama de lamaie macar 20 min pe zi. O sa le ajute f mult.

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se numeste, in termeni medicali, leuconichie punctiforma.De regula, petele albe cauzate de leuconichie dispar de la sine, pe masura ce unghia creste. Aceasta poate dura pana la 8 luni (unghiile de la maini cresc cu 0.3 cm pe luna).
Leuconichiile se datoresc unor numeroase cauze printre care si carenta de zinc si vitamina PP. Tratamentul leuconichiilor este de cele mai multe ori inutil! --- se trateaza direct boala in cauza! Vezi aici o enumerare a bolilor care pot cauza leuconichiile : http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/leuconichie_4027

| andreyyya a răspuns:

Petele albe pe unghii apar din lipsa de calciu.

| jadir a răspuns:

Lipsa de calciu si magneziu si/sau otravire cu metale grele.

| alexuts28 a răspuns:

Si eu credeam ca este lipsa de calciu, dar verisoara mea care lucreaza in Bucuresti, la vouge, manichiura, mi-a zis ca este din cauza ca le maltratezi, adica le mananci, etc big grin

| Resource a răspuns:

Lipsa de calciu.In cazul in care unghia se albeste, poate exista o deficienta de keratina. Se spune ca aceste pete albe arata o lipsa de calciu. De fapt, este vorba de mici deficiente de keratina fara nici o gravitate. Ele apar de obicei mai ales in urma unor traumatisme minuscule si dispar odata cu cresterea unghiei. Daca este o anomalie difuza atunci poate fi vorba de o micoza sau o eczema. Totodata poate fi vorba de o anomalie genetica, de origine necunoscuta.

| Bellabelutsag a răspuns:

Lipsa de calciu amsi eu la felhappyd ar iau calciu si imi trece cu timpul nu mai am asa cum aveam inainte

| HubbaBubbaGirl a răspuns:

Petele albe apar de la lipsa de calciu. Ia calciu si in timp o sa dispara. happy

| sympBv a răspuns:

Lipsa de calciu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de calciu.

| kookie93 a răspuns:

Din cauza lipsei de Calciu...cel mai sigur