| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Mă deranjează că am multe fire albe și nu știu ce să fac
Daca mă vopsesc ar fi o soluție?
De la ce apar firele albe? De la stres sau e ceva genetic?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Pentru unele persoane firele albe apar si de la 20 de ani.Noi ca societate am ajuns in punctul in care nu ne mai respectam batranii si generatiile dinaintea noastra, asa ca reactia celor mai tineri e sa fie inspaimantati de-a dreptul de firele albe, semnul suprem al imbatranirii, nu-i asa? laughing

Totusi, in alte culturi acestea erau admirate candva, fiind cosiderate un simbol al intelepciunii. Crede-ma ca oamenii deschisi la minte de care doresti sa te inconjori nu te-ar judeca, si nu ar face glume pentru ceva atat de trivial, in evolutia caruia nici nu poti interveni. Deci nici tu nu ar trebui sa te judeci, ci sa te accepti asa cum esti.

Poti si sa te vopsesti, insa pe masura ce creste parul, firele albe vor iesi la suparafata la radacina scalpului.Si cam e nevoie sa devina o rutina constanta daca vrei sa mentii lookul, fapt care nu prea inseamna un par fericit sau sanatos pe termen lung.

| ReddY25 a răspuns:

Da,ai putea.Si da, e de la stres, sau genetic

| newaccountbye a răspuns:

Ambele variante.
Vopseaua e singura soluție, dar depinde și ce vârsta ai.