| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie o dieta usoara de slabit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| username_7558 a răspuns:

Este simplu: mănâncă sănatos! Ştiu că este scump în România să faci aşa ceva, dar merită! Toţi doctorii îţi vor spune asta.
În primul rând, trebuie să mănânci regulat, de 3 ori pe zi, asta e foarte important pentru metabolism, şi dacă ai metabolismul bun, grăsimile se elimină, nu se depun. Dimineaţa manânci căt de mult poţi, la prânz fără excese, iar seara atât cât să nu îţi fie foame până adormi (şi neapărat să nu mănânci după ora 18).
Trebuie să elimini grăsimile, produsele sintetice (semipreparate, mancăruri instant, fast-food) şi dulciurile "complexe". Poţi mânca ciocolată cu concentraţie mare de cacao, sau clasicele compoturi şi dulceţuri, dar nu în cantităţi mari, doar cât să iţi satisfaci pofta normală de zaharuri.
Trebuie să mănânci multe lactate, multe verdeţuri şi legume şi multă carne albă (elimină carnea de vită, porc etc.), peşte şi pui. Supele şi ciorbele de la prânz sunt iarăşi foarte importante, ştiu că e greu tare dacă ai servici sau şcoală, dar cu puţin efort reuşeşti, iar rezultatele sunt pe măsură.
Apoi, este foarte important să faci puţin sport. Nu o să îţi zic să alergi kilometri, nu doar că nu poţi, dar probabil nici nu ţi-ar placea dacă ai pus nişte rezerve pe burtă. Însă e bine să faci ceva, jumătate de oră măcar, căt să îţi pui puţin sângele în circulaţie şi să dezmorţeşti oasele, dar în fiecare zi! Fă o încălzire ca la gimnastica din scoală, 5 flotări, 10 genuflexiuni şi sari coarda 5 minute, este destul pentru a vedea efecte pozitive pe loc.
La începutul "cueri" nu vei observa nicio diferenţă, de aceea trebuie să perseverezi. Însă odată ce ai început şi corpul ţi se adaptează noii situaţii, dupa vreo două săptămâni adică, vor apare şi diferenţele în greutate, poftă de viaţă, stare generală de sănătate, şi schimbările vor creşte exponenţial odată cu trecerea timpului. Asta nu este o cură de slăbit neapărat, ci un mod de viaţă care îţi aigură o siluetă fină şi o sănatate generală bună.

O altă dietă simplă dar radicală, care ştiu sigur că funcţionează, este să mănânci 500 grame carne de vită fiartă sau la grătar, în fiecare zi după-amiaza. Şi nimic altceva. Dieta e urâtă şi grea, dar este incredibil de eficientă. Se ţine doar în ture de maxim 10 zile, pentru că este radicală, dar dacă vrei sa dai kilograme jos ca în reclame, multe şi repede, fără să îţi rişti sănătatea, atunci asta e soluţia. O cunoştinţă a încercat, iar efectele au fost. ei bine, incredibile. Însă trebuie să faci pauză de cel puţin 10 zile intre 2 ture consecutive.
Altă dietă de slăbire şi purificare este ceea ce face mama în fiecare post, mănîncă doar grâu fiert şi orez fiert, fără sare, şi bea apă. Doctorii ştiu că este o cură care transformă bătrânii în copii şi oboseala în energie, dar nu o recomandă pentru că este foarte, foarte greu de ţinut. Efectele sunt pe măsură, nu doar că slăbeşti, dar vei deveni o persoană farte sănătoasă.

3 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Prima zi:

Mic Dejun:

- o jumatate de grapefruit
- o felie de paine prajita
- doua lingurite de unt de arahide

Pranz:

- o conserva mica de ton in suc propriu
- o felie de paine prajita

Cina:

- 100g de carne slaba de vita la gratar
- 250g de pastai de fasole (din conserva)
- 250g de salata de sfecla
- un mar
- 250g de inghetata de vanilie

A doua zi:

Mic Dejun:

- un ou fiert tare
- o felie de paine prajita
- o jumatate de banana

Pranz:

- 250g de branzica de casa
- 5 biscuiti sarati

Cina:

- 2 cremvusti fierti
- 250g broccoli
- 150g de morcovi
- o jumatate de banana
- 150g de inghetata de vanilie

A treia zi:

Mic Dejun:

- un ou fiert tare
- o felie de paine prajita

Pranz:

- 5 felii de branza cheddar
- 5 biscuiti sarati
- 1 mar

Cina:

- o conserva mica de ton in suc propriu
250g de salata de sfecla
- 250g de conopida
- 150g de pepene galben
- 150g de inghetata de vanilie.
Succes.

doiny
| doiny a răspuns:

Cel mai bine e sa slabesti sanatos:
asigurati necesarul energetic zilnic in urmatoarele proportii: 1/2 din carbohidrati (cereale integrale, legume, fructe) si cate 1/4 din grasimi si proteine (lactate, oua, pui si peste, mazare, fasole boabe);
elimina din alimentatie mancarurile rafinate si dulciurile (ciocolata, prajituri, biscuiti). In afara de faptul ca ingrasa, acestea cresc prea repede nivelul glucozei in sange, atragand dupa sine riscul instalarii diabetului, hipertensiunii si afectiunilor cardiace;
evita consumul de alcool si de bauturi carbogazoase, care sunt pline de calorii, dar sarace in substante nutritive (doar ingrasa, fara a furniza necesarul de energie); consuma legume, fructe si cereale. Contin multe vitamine si fibre si au foarte putine calorii.
Carnea (de preferinta slaba, de pui si peste) si ouale preparale altfel decat prajite (fierte, inabusite etc.).
Foloste in bucatarie, la gatit, ulei de masline.
Evita pe cat posibil infometarea, caci risti sa reduci masa musculara si sa produci dezechilibrele chimice in sange, cu posibile consecinte grave.
Fa zilnic miscare, daca e posibil. Sportul intareste organismul, binedispune, creste imunitatea si contribuie la arderea caloriilor, scapandu-te astfel de kilogramele in plus. Nu e neaparat nevoie sa te duci la sala, poti sa alergi in jurul blocului, sa iesi la plimbare, sa urci scarile intr-un ritm mai alert.
rezultatele nu vor intarzia sa apara. succes!