Întrebare recomandată | LizaKudrou a întrebat:

Cine stie unde se sintetizeaza ADN-ul? De exemplul ARN-ul pe o portiune de ADN.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

ADN-ul nuclear este sintetizat printr-un proces denumit replicare (autocopiere) semiconservativa in nucleul celulei in timpul diviziunii celulare.ADN-ul mitocondrial este sintetizat prin replicare in mitocondrii.

ARN-ul se sintetizeaza in nucleu dar printr-un alt proces denumit transcriptie in care ADN-ul are rol de matrita.

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

In celula, in nucleu se afla ADN-ul. ARN-ul realizeaza copii ale ADN-ului pentru utilizare.