| RAY a întrebat:

Cine sufera sau a suferit de rinita alergica?:

va rog doar raspunsuri serioase

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ElementX a răspuns:

Pai incerc sa previn asta. happy fac orice numai sa nu ajung la asta. Am trecut prin multe probleme respiratorii (pneumonie, bronsita, rinita alergica, etc). Trec eu si peste asta.

36 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Vezi un ORL-ist, tratamentul Alerid o pastilă pe zi, în rest n-ai ce face.

| RAY explică (pentru Azµre):

Asta trateaza simpoteme sau boala?

| SandraM a răspuns (pentru RAY):

Exact de scrie si in articol: "Scopul tratamentului in rinita alergica este de a reduce simptomele cauzate de inflamatiile tesuturilor afectate. "

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Simptomele, boala nu se tratează cu asta stai toată viața.

| RAY explică (pentru Azµre):

Spune-mi te rog ce simptome ai?

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Nas înfundat, secreții, câteodată și sânge, usurime. Eu de la rinita alergică am făcut sinuzită în timp că n-am tratat-o. Simptomele oricum variază de la o persoană la alta, dar cea mai deasă e respirația pe gură datorată nasului înfundat. Eu sunt alergic la polen...

| RAY explică (pentru Azµre):

Am facut analizele de sange eozinofile le am 12.4, doctorita spune sa am alergie de care ea nu stie

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Du-te tată la spitalul Malaxa la ALERGOLOGIE și IMUNOLOGIE, este numărul 1 în Europa, trebuie să știe
http://www.spitalmalaxa.ro/....../index.php

| RAY explică (pentru Azµre):

Eu is in tm

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Astae faci un drum la bucurești și rezolvi problema... e sănătatea ta la mijloc.

| RAY explică (pentru Azµre):

Chiar daca nu dai de polen, simpomele presista?

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Mă eu le am tot timpul anului... ce să zic. Odată ce ai o alergie dacă nu ții sub papuc, atunci e greu. De aceea vezi și părerea altui medic.

| RAY explică (pentru Azµre):

O sa merg la orl

| RAY explică (pentru SandraM):

Si tie la fel

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Eu mă confrunt cu ea de 16 ani de zile happy așa că știu ce zic. Atâta timp cât iau tratament nu am nimic.

| ElementX a răspuns:

Eu. De pe la 5 ani..si acum am 16 si tot imi face probleme. Asta nu se vindeca niciodata, doar se amelioreaza. Dar poate reaparea oricand. Eu am inceput de astm.

| RAY explică (pentru ElementX):

Astm alergic? cum ai aflat ce boala ai?

| ElementX a răspuns (pentru RAY):

Mi-a zis medicul de familie, apoi mi-a confirmat si ORL-istul. Cand eram mica m-am chinuit foarte mult cu alergiile. Tin minte ca ma ducea mama la un cabinet de doua ori pe staptamana si imi punea o masca pe fata si faceam aerosoli. Stateam cu aia la gura cam 20-30 de minute si pot sa spun ca nu ma ajuta cu nimic, doar imi desfunda nasul. In fine..am facut fel de fel de tratamente care nu ma ajutau deloc (aveam mereu nasul infundat, stranutam, eram galbena la fata, nu puteam dormi noaptea, ramaneam fara aer, etc) pana cand am mers la un medic foarte bun, care mi-a zis ca trebuia sa fac niste injectii. Stiu ca eram in clasa a 3a si mergeam o data pe saptamana la spital si-mi faceam o injectie in brat. Asta timp de 10 saptamani, dupa care luam o pauza de doua luni parca si iar faceam. Pot sa spun ca m-a ajutat foarte mult, acum nu mai am probleme mari. Insa cand dau de mucegai simt ca mor..devin o leguma. Astmul alergic si rinita alergica nu se trateaza niciodata, nu poti scapa de ele. De cele mai multe ori e ereditar (la mine asa e).

| RAY explică (pentru ElementX):

Dar cand nu dai de mucegai nu ai nimic?

| ElementX a răspuns (pentru RAY):

Si la tutun si var/vopsea reactionez urat. Mi se infunda nasul si simt ca raman fara aer. Mai am probleme cu praful (chiar si de creta) dar nu reactionez asa de urat. Trebuie sa afli la ce esti alergic si fereste-te de fumatori! Cand ma enervez raman fara aer..asta e o problema.

| RAY explică (pentru ElementX):

Si cand o sa ai astm ce te faci?

| RAY explică (pentru ElementX):

Dimineata la trezire tusesti?, daca te deranjez sa-mi spui

| ElementX a răspuns (pentru RAY):

Nu ma deranjezi. happyNu, nu tusesc. Doar cand dau de alergeni am probleme. Tusesc cand simt ca raman fara aer sau cand am senzatia ca ma inec.

| RAY explică (pentru ElementX):

Iei tratament mereu? stiam eu ca esti o dulce

| ElementX a răspuns (pentru RAY):

Nu. N-am mai luat de ani buni! Dar acum cred ca voi incepe sa iau iar..sa vad mai intai ce-mi spune medicul. Am avut acum gripa si ma durea foarte tare pieptul, chiar si acum ma doare. Si tusesc foarte urat. Ai grija sa nu racesti! Si daca ai polipi sau deviatie de sept opereaza-te ca iti ingreuneaza si mai tare respiratia!

| RAY explică (pentru ElementX):

Am avut o raceala tare luna trecuta, 2 zile abia am putut respira,cand mergeam afara ma inceam mi-a dat doctorita medicamente,problema mea e ca ma manca nasul,imi scurge nasul, stranut, ma manca in gat dimineata, din cate am vazut pot avea astm alegic dar nu sunt sigur, analizele de sange au iesit eozinofile le am 12.4, ori am viermisori ori am alergie una din doua, poate le am pe amandoua

| ElementX a răspuns (pentru RAY):

Ia vezi poate ai o infectie la amigdale. Mananca o lamaie si ia un Hexoralete N si vezi dupa. De la raceala netratata stiam ca poti face astm, dar cel mai bine e sa consulti un ORL-ist, el o sa-ti spuna sigur. Cati ani ai? Ai avut probleme mereu cu alergiile?

| RAY explică (pentru ElementX):

23,nu stiu, raceli am avut sau vindecat

| ElementX a răspuns (pentru RAY):

Probabil ai o infectie in gat. Dar nu exclude astmul alergic. Du-te la medicul de familie. Poate ai avut o raceala netratata care ti-a afectat plamanii. http://www.sfatulmedicului.ro/......nazale_832

| RAY explică (pentru ElementX):

Am facut si radiografie pulmonara a iesit bine

| ElementX a răspuns (pentru RAY):

Vezi daca ai infectie in gat. Pe mine ma mananca gatul cand am infectie.

| RAY explică (pentru ElementX):

Doar dimineata ma irita, ciudat e ca asta e simptom de astm alergic, cine stie

| ElementX a răspuns (pentru RAY):

Vezi poate ai infectie in gat. Poate ai puncte de puroi pe amigdale.

| RAY explică (pentru ElementX):

Sa ai grija de tine, eu ies un pic la soare, te pup

| ElementX a răspuns (pentru RAY):

Ok. Eu merg la Kaufland sa fac cuparaturile de sambata. happy pa pa!

| ElementX a răspuns (pentru RAY):

Pai incerc sa previn asta. happy fac orice numai sa nu ajung la asta. Am trecut prin multe probleme respiratorii (pneumonie, bronsita, rinita alergica, etc). Trec eu si peste asta.