| Amelia87 a întrebat:

Cit de multa apa beti in zilele de canicula? Eu maxim 1.5 litri. Care e cantitatea recomandata de apa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu beau peste 3L. Este recomandat, ca in zilele caniculare sa consumam mai mult de 2L de apa pe zi. Ar trebui sa bei mai mult. 1, 5L este prea putin pe timp de vara. Numai bine!

| Vizitiul a răspuns:

Consuma apa atunci cand simti nevoia. Nu te lua dupa anunturile de la tv.
Eu, nu cred ca pot consuma cel putin 2 l de apa pe zi, cum spun cei de la tv.
Consumi cand simti nevoia. Punct.

| Cσσкiє a răspuns:

Beau 1. 5 l, chiar 2. Cantitatea recomandată de apă este de 2 l zilnic, mai ales pe caniculă. happy.

| dichi a răspuns:

2, 3 litri pe zi ar fi cel mai bine daca ai putea sa consumi. Astfel vei elimina mult mai usor toxinele si iti vei mentine organismul mereu hidratat. Te poti documenta despre acest lucru pe siteul www.cura-de-slabire.net. Succes

| maduts a răspuns:

Ar trebui sa bem cam 2 litri de apa pe zi

| ELD a răspuns:

Nu beau prea mult 1l -1, 5l, recomandat este cel putin 2l de apa pe zistraight face

| zooooza a răspuns:

Ca intre 1. 5-2 litri de lichide(in special apa) pe zi.Sau chiar mai mult.Sincera sa fiu nu tin cont de cata apa beau.

| ZeYa a răspuns:

Tin sa-ti spun ca nici eu nu consum cantitatea de apa recomandata pentru vremea caniculara (intre 2 si 4 litri). Mi se pare foarte mult, eu personal beau apa doar cand imi cere organismul, si ca sa exemplific, cantitatea de apa pe care o consum zilnic este de 0,5 l - 1 l, deci foarte putin. Mentionez ca acest lucru nu este deloc sanatos, acei 2 l ar trebui consumati zilnic deoarece chiar daca simti ca nu-ti trebuie organismul are nevoie de hidratare mai ales acum pe timp de canicula.
Si ca o precizare in plus, pentru fetele care se ingrijesc de aspectul lor si vor sa aiba o piele fina, sa stiti ca hidratarea este esentiala acum vara cand mai stam si la plaja, si asta pe langa cremele de hidratare a pielii. tongue
Take care! :*

| Gândac a răspuns:

Cam 2 litri am inteles ca e recomandat.
Asta ce am auzit pe la Tv.
Eu cred ca beau cel mult 1. 5 litri. La fel ca tine. big grin
happy

| ViSe CoLoRaTe a răspuns:

Am auzit la televizor ca medicii recomanda 3-4 litri de lichid pe zi, acum vara pentru ca avem nevoie de lichid mult, eu in general beu la fel ca tine dar e bine asa cum recomanda medicii!

| alisa05 a răspuns:

Si eu cam tot asawinking
recomandat e 2-3 litri d eapa
pentru ca zilele cu canicula transpiram foarte des si eliminam usoar apawinking

| zizi000 a răspuns:

Presupun ca 2 litri.

| georgyana98georgy a răspuns:

Cantitatea recomandata ar fi cam 2 litri, eu asa am auzit la televizor

| cockie_green a răspuns:

Cantitatea perfecta sa zic este de 2 l pe zi. dar 40% la suta nu beau 2 l e bine si 1. 5 cam atat beau si eu

| PaulW a răspuns:

Pe zi de canicula se bea maxim 2 litri de apa. Dar e bine si 1, 5happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tin sa-ti spun ca nici eu nu consum cantitatea de apa recomandata pentru vremea caniculara (intre 2 si 4 litri). Mi se pare foarte mult, eu personal beau apa doar cand imi cere organismul, si ca sa exemplific, cantitatea de apa pe care o consum zilnic este de 0, 5 l - 1 l, deci foarte putin. Mentionez ca acest lucru nu este deloc sanatos, acei 2 l ar trebui consumati zilnic deoarece chiar daca simti ca nu-ti trebuie organismul are nevoie de hidratare mai ales acum pe timp de canicula.
Si ca o precizare in plus, pentru fetele care se ingrijesc de aspectul lor si vor sa aiba o piele fina, sa stiti ca hidratarea este esentiala acum vara cand mai stam si la plaja, si asta pe langa cremele de hidratare a pielii. tongue
Take care! :*

| alexutzzaalexa a răspuns:

Pai cam 2 litri eu nu imi masor cantitatea de apa pe care o beu dar beau ca 2. 5 litriwinking