| Andreeame21 a întrebat:

Cit de sigure sunt analizele facute in laboratoarele din spital.
eu vreau sa-mi fac viremia si este o diferenta de pret foarte mare intre spital si clinica privata, in spital ma costa 250 lei iar la clinica 470 lei.
nu am foarte multi bani si asi dori sa ma ajutati.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai bani, stai pe tusa, nu mai vrei sa ai datorii pleaca din tara cand esti sigura ca ai sanse sa pleci in strainatate.

| KodrutZ a răspuns (pentru mgtow):

Nu ai un raspuns on topic, stai pe tusa, vrei tricoul, pleaca din tara. De ce te bagi ca musca in lapte?
@Andreeame21: Depinde de spital si de clinica privata in cauza unde faci analiza respectiva, nu e o regula ca la stat e mai nasol ca la privat. Documenteaza-te cu privire la spitalul si clinica pe care le ai in vedere pentru analize. Problema la stat e ca, daca sint analize partial subventionate, se termina banii instant si de multe ori doar mortaciunile care nu au altceva de facut decit sa stea la coada pe acolo prind reduceri...

| Andreeame21 explică (pentru KodrutZ):

Kodrutz eu sunt din Rm-Sarat, eu mi-au spus ca analizele vor fi trimise la Bucuresti, este o analiza speciala si ne este subventionata de stat
o sa platesc fie k ma duc la spital fie la clinica privata
iti multumesc pentru raspuns

| Andreeame21 explică (pentru mgtow):

Esti nedrept si arogant, a fost o simpla intrebare
sa inteleg ar fi mai bine sa mor...
iti multumesc pentru deranj...nu aveam nevoie de un asemenea raspuns.

| KodrutZ a răspuns (pentru Andreeame21):

Si eu sint din Rm-Sarat, cel putin pina in 1999 am stat acolo, acum ajung foarte rar, chiar daca parintii inca locuiesc acolo. Poate ai facut scoala de soferi cu taica-meu, cumva (Nistor Constantin)...winking
Daca e vorba de analize care se trimit la Bucuresti, cred ca poti apela linistita la stat.

| Andreeame21 explică (pentru KodrutZ):

Nu,
dar cred ca stiu masina de scoala,
iti multumesc

| KodrutZ a răspuns (pentru Andreeame21):

N-ai pen' ce, multa sanatate!
@Spetsnaz: Degeaba ai bani, daca n-ai putin bun simt si compasiune cind e cazul.

| Andreeame21 explică (pentru KodrutZ):

Din pacate insensibilitatea si aroganta unora este cea mai mare durere.
multa sanatate si tie, mersi

| mgtow a răspuns:

Deci santeti ai dracului cu pretentii eh? Vai vai, stiti ce saracie e la noi si daca aveti putin cap sa ganditi ce am zis nu a-ti lua in nume de rau. Asta urasc eu la romani gandirea fara rost si nu judeca inainte de a da un raspuns cum trebuie. Nu am injurat sau injosit ci am dat un sfat bun - logic ca omul pleaca unde e mai bine.

| Andreeame21 explică (pentru mgtow):

Mi-ar fi placut sa ai o exprimare mai diplomata,
nu suntem ai dracului cum spui tu...ci doar ne confruntam cu diferite situatii de viata in care avem nevoie de un sfat, o parere
de aceea este si site-ul facut....nu?

| Ovidiu11 a răspuns:

In spital nu sunt asa multe probleme ca si la privat, medicul meu de familie intotdeauna imi recomanda la spital.Eu locuiesc in TG.Mures, nu stiu in alte parti... Oricum in spital preturile sunt mult mai mici deoarece nu platesc chirii si salarii enorme, reactorii daca nu ma insel asa se numesc, sunt aceeasi.Multa SANATATE!

| onlyme2851 a răspuns:

Buna! Am vazut mai demult un reportaj in care cineva a dus la un laborator, pentru analize, urina si bere. Rezultatele au fost identice pentru ambele substante... Acum depinde de fiecare laborator in parte. daca ti le faci la un spital public, poti astepta mai mult timp in cazul in care raman fara fonduri in luna respectiva. Intreaba printre cunoscuti, poate si-au efectuat si ei analize in spitalul respectiv, vezi ce parere au.

| Andreeame21 explică (pentru onlyme2851):

Iti multumesc

| onlyme2851 a răspuns (pentru Andreeame21):

Nu ai pentru ce.Multa sanatate!