| Brasoveanu_Silvia_1982 a întrebat:

Cîte calorii contin două nuci, este ore echivalent cu micul dejun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Nucile sunt bogate in proteine, grasimi sanatoase, fibre, steroli din plante, antioxidanti, multe vitamine si minerale. Specialistii sunt din ce in ce mai convinsi de beneficiile nucilor consumate cu tot cu pielita. In plus, contin vitamina E sub forma de gama-tocoferol, un tip de vitamina E benefic pentru sistemul cardiovascular.

Antioxidantii si proprietatile antiinflamatoare ale nucilor protejeaza impotriva sindromului metabolic si diabetului de tip II. Ceea ce ar trebui sa stiti despre nuci este ca au un continut destul de bogat in calorii, de aceea, cand le includeti in dieta, trebuie sa aveti mare grija.
Aproximativ 30 grame de nuci (12-14 jumatati) contin 18 grame de grasimi. Desi continutul total de grasimi este mai mare decat al altor alimente, cele din nuci sunt bune: 2, 5 grame de grasimi mononesaturate (grasimi sanatoase) si 13 grame de grasimi polinesaturate. De asemenea, nucile contin 2, 5 grame de Omega-3. Majoritatea caloriilor din nuci provin de la continutul de grasimi, mai exact 190 de calorii la 30 grame de miezi de nuca.
Fiecare gram de grasime contribuie cu cate 9 calorii, adica 162 de calorii pentru cele 18 grame de grasimi dintr-o portie. Restul caloriilor dintr-o portie de nuci provine de la cele 4 grame de carbohidrati si 4 grame de proteine, fiecare contribuind cu cate 4 calorii per gram. Nucile sunt foarte bogate in antioxidanti. O portie de nuci asigura un sfert din valoarea zilnica recomandata de cupru si jumatate din valoarea zilnica recomandata de magneziu.

| Brasoveanu_Silvia_1982 explică (pentru vocea):

Multumesc enorm.

| Brasoveanu_Silvia_1982 explică (pentru vocea):

O porție de nuci cîte grame sunt?

| ALGator a răspuns (pentru vocea):

Cu alte cuvinte daca 7 nuci de abia contin nu mai mult de 200 calorii si necesarul zilnic e de 2000 inseamna ca cele 7 nuci de abia acopera vreo treime (cu indulgenta) dintr-un mic dejun de vreo 600 de calorii (2000 toata ziua).
Deci o pereche de nuci sunt tocmai bune pentru greva foamei.

| Brasoveanu_Silvia_1982 explică (pentru ALGator):

Vesel.
Mulțumesc de raspuns

6 răspunsuri:
| Alexul99 a răspuns:

Calorii nuci

100 grame
Calorii 654
Proteine 15.2
Lipide 65.2
Carbohidrati 13.7
Fibre 6.7

200 grame
Calorii 1308
Proteine 30.4
Lipide 130.4
Carbohidrati 27.4
Fibre 13.4

300 grame
Calorii 1962
Proteine 45.6
Lipide 195.6
Carbohidrati 41.1
Fibre 20.1