| MihaiPaleologu a întrebat:

Colonoscopia poate inlatuta un fecalom? Sau colonoscopia este strict procedura de observare a peretului colonului? Vazand aparatul cu care se face procedura, am observat ca exista o camera, o lanterna, un jet de apa dar si un mic cleste. Daca puteti sa ma lamuriti intr-un mod exhaustiv in ceea ce priveste interventia de colonoscopie.Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu inlatura. Daca medicul va vedea fecaloane va considera ca nu s-a facut pregatirea colonului corespunzator si te va pune sa revi in alta zi. Clestele este pentru a preleva biopsii sau a elimina vreun polip, iar jetul de apa ca sa spele eventualele sangerari si sa faca spatiul vizibil.
Daca te gandesti ca metoda pentru constipatie, foarte eficiente sunt clismele si microclismele, fara a leza sfincterul.

| Andreeush a răspuns:

Colonoscopia permite medicului să examineze mucoasa intestinului gros (colon) pentru a găsi anomalii, prin introducerea unui tub flexibil şi subţire, gros cât un deget, în anus şi apoi în rect şi colon. Instrumentul se numeşte colonoscop, are propriile lentile şi sursă de lumină şi permite medicului să vadă imagini pe un monitor video.
Colonoscopia este bine tolerată şi rar cauzează dureri mari. Este posibil să simţi o presiune, balonare sau crampe în timpul procedurii.
Te vei aşeza pe o parte în timp ce medicul avansează uşor cu colonoscopul în intestinul gros pentru a examina mucoasa.

| MihaiPaleologu explică (pentru Andreeush):

Am intrebat altceva? Doar analizeaza sau si daca vede ceva, acum depinde ce actioneaza asupra acelui ceva

| Andreeush a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Normal ca se vede orice anomalie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colonoscopia e strict pentru observare. Am facut si eu una, acum cativa ani. Doar se uita, si verifica daca sunt anomalii.
Eu am putut sa ma uit si pe ecran sa vad ce-i pe acolo laughing)
Oricum o senzatie foarte naspa, tubul ala nu e asa de flexibil, si il simti de cate ori colonul se curbeaza, si ei trebuie sa curbeze si cordonu, sa mearga dupa el.

| Uxellodunon a răspuns:

Cu clestele se face biopsia, preleveaza mici bucati de tesut pentru examen histopatologic la microscop.