| anonim_4396 a întrebat:

Consumul de cafea instant poate sa deregleze starea emotionala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca esti copil sau adolescent, da.

| Genevaaa a răspuns (pentru doctorandus):

De ce? Sau cum iti afecteaza starile? Caci eu beau multe

| doctorandus a răspuns (pentru Genevaaa):

Cafeaua se bea in general dupa 20 ani. Adolescentilor le produce probleme.

| doctorandus a răspuns (pentru Genevaaa):

A, da, si eu beau multe cafele, dar sunt trecut de 40 ani.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Pai si eu am 18 ani.Cum ma afecteaza?

| Iunicu a răspuns:

Cafeaua instant este cafea liofilizata.
Adică, boabele proaspete de cafea sunt prăjite, măcinate și apoi fierte. Se face o cafea uriașă care după filtrare se congelează. Blocul de gheață se introduce într-un recipient etanș unde se crează vid.
Sub acțiunea vidului, apă trece din stare solidă, în stare gazoasă.
La sfârșit rămâne partea solidă care se macină, se ambalează și ajunge la tine.
Tu acasă, rehidratezi cafeaua și o bei.
Teoretic, cafeaua solubila este cea mai proaspătă cafea pe care o poți bea, dacă nu locuiești langa o plantație.
Bea cafeaua cu măsură și nu vor fi probleme.

| gritt a răspuns:

In exces.