| 2420 a întrebat:

Consumul zilnic de Coca Cola Zero scurtează viața?

Există dovezi clare în privința acestui lucru?

Care este diferența dintre Coca Cola Zero și Coca Cola Normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/2XEZYFF

| Violleta2022 a răspuns:

Da, consumul zilnic de coco cola duce la boli metabolice grave, care intai te imbolnavecs si evident te omoara mai repede.

Diferenta dintre coca cola normal si cel zero, este ca cel normal are zahar, iar cel "zero" este indulcit cu indulcitori artificiali care fac la feld e rau in corp, ca si zaharul, ca-s chimicale.

| relian a răspuns:

Nu iti scurteaza nimeni viata,viata ta este scrisa in gene,o poti scurta doara daca exagerezi cu orice,vorbim de exagerari mari si de f lunga durata.
Ca unia se imbolnavesc de diabet sau ficat etc,aia nu-i de la zahar sau coca cola,alea is piese slabe mostenite de la parinti de la bunici etc.
Un organism sanatos,care na mostenit prea multe defecte este capabil sa prelucreze si cantitati mai mari de alimente,dar nu f exagerate,desi daca exagerezi la un mom dat organismul refuza sa mai primeasca.
Si apa daca bagi intruna in tine la un mom dat organismul refuza pur si simplu, apa putand dilua f mult singele, ceea ce este daunator, pentru ca rinichii la cantitati exagerate nu mai face fata sa elimine din apa iar sangele f subtiat afecteaza vasele de sange, continut scazut in oxigen etc.

Deci daca bei coca cola ce spui tu zilnic doara cand iti este sete nu se intampla nimic rau.
Diferenta intre coca cola zero si cola normala este ca aia normala are zahar iar aia zero are inlocuitori, sunt 2 substante care combinate da gustul de dulce,dar nu au calorii, de aia ii zice zero, adica nu are alt efect decat ca simti gustul ala dulce.

Ma refer ca inlocuitori astia nu is folositi de organism in ardere.Cei care le folosesc au facut studii si au zis ca nu afecteaza organismul.
Dar gustul e naspa, poat ei sa zica ce or zice gustul este oribil laughing nu se compara cu cola care are zahar.
Dar zaharul este necesar pentru organism, daca iti este teama ca te ingrasi, atunci bei cola dar maninci mai putin.Zaharul din cola este folosit de organism imediat,iar ce maninci mancare aia este prelucrata si daca mai e nevoie de energie este folosita, daca nu se pune grasime laughing
Toate testele si studiile arata ca inlocuitorii aia de zagar nu-s daunatori.
In America astia is f stricti in privinta asta, nu poti trece usor pentru ca nu merge ca in RO lasa ca mituim pe careva si trecem.
Aici nu merge asa, trebuie sa prezinti documentatie, sa arati ce studii ai facut, iar companiile nu fac magarii pentru ca pot fi dati in judecata si de catre un om simplu si pot pierde milioane de dolari daca e din vina lor.

| Frank51 a răspuns:

1 Nu există studii.
2 Nu există studii.
3 coca cola normal are zahăr... Și coca cola zero are îndulcitori. Eu știam altfel, consumul zilnic de coca cola creste penisul cu 15cm.

| halogen001 a răspuns:

Eu am baut coca cola, dar putin si cu mult timp in urma si mi-a placut. Si acum sunt tentat sa beau, dar in secunda urmatoare ma gandesc ca e doar apa, arome si coloranti si atunci imediat renunt in favoarea unui pahar cu apa care cu siguranta face bine si nu dauneaza cu nimic. Ce rost ar avea pentru o placere de cateva secunde sa inlocuiesc apa care e perfecta cu un amestec de apa, coloranti si arome? Cu siguranta nici unul.

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Un suc sau cum se mai numeste,este daunator de ce anume? Cand faci astfel de afirmatii ar fi bun sa si explici,sa arati cum anume este daunator.
Coca cola sa luam subiectul asta,are apa, zahar, caramel, cocaina, parca ca de aia i se zice coca, pentru ca initial avea drog in ea aceasta bautura, dupa care au continuat sa foloseasca frunze de coca dar au scos substanta aia cum se mai numeste care iti dau senzatiile alea.

Avand aceste informatii de ce crezi tu ca coca cola ar dauna? Tu zahar nu folosesti deloc in alimentatie? Folosesti.Apa nu bei? Bei.Caramel care este vorba aia tot zahar,deci ce anume iti dauneaza?

Ce este zaharul? Pai ce sa fie este un produs obtinut de plante pe care oameni si animalele il folosesc in alimentatie.
Cel mai mult zahar dintre toate animalele este consumat de albine, alea numai asta maninca, zahar.
Chestia este ca orice ai consuma, trebuie sa consumi atat cat ai nevoie, deci orice aliment,, chiar si apa daca bei prea multa iti dauneaza.

Spui mai degraba bei un pahar de apa si este mai bun.Sa bei apa asa in prostie, total aiurea nu vad cat de sanatos este. Poate in capul unor medici tampiti lucru asta e bun.Dar dupa mine, organismul iti cere apa cand are nevoie, deci iti cere el, de aia iti este sete, asa te anunta organismul ca are nevoie de apa.Nu trebuie tu sai dai apa ca asa a zis nea peste prajit de doctor sa bei nu stiu cati litri de apa pe zi.
Ati vazut voi animalele sa se indoape aiurea cu apa sau mancare? Animalele maninca atata cat le cere organismul, maninca doara cand ii cere organismul si bea apa la fel.
Ideile astea cu bautul apei sau 3 mese pe zi is niste timpenii scoase mai stiu eu de ce medici habarnisti.
Deci daca bei coca cola doara daca iti este sete nu vad ce rau tiar face,este apa cu zahar plus ceva extract din frunze de coca.
Pai asa am putea spune si de musetel,de flori de tei,multi oamenii beau ceiuri de plante genul asta,pai is la fel de daunatiare ca si coca cola laughing.
Jassmina zice toate is chimicale laughing dar care nu-s chimicale? Intreaba sa arate ceva care nu este chimical in lumea asta.Din pacate pentru oamenii,noi inca nu putem obtine chimicale,nu am ajuns la nivelul asta,nici no sa ajungem vreodata,toate sunt chimicale care se formeaza in stele,in supernove.
Hai ca o dam in fizica si astronomie acum,dar toate au legatura,tot ce exista in Universul asta is chimicale,iar astea nu-s produse de om.

Noi consumam anumite chimicale,iar daca le consumam in cantitati normale,cat cere organismul nu ne fac rau,pentru ca avem nevoie de ele,pentru ca si noi sintem facuti tot din chimicale.
Daca maninci mai mult decat efort depui tot rau este te ingrasi,un om gras se misca mai greu,toate organele functioneaza mai din greu si asa mai departe.
Poti manca organic direct din padure laughing daca maninci prea mult tot dauneaza.
Ok sa revin coca cola zero nu are zahar deloc,gustul de dulce este obtinut prin amestecarea de aspartame cu acesulfame potassium,sau alte substante care dau gustul asta de dulce si are zero calorii.
Cei de la coca cola spun ca nu dauneaza daca este consumat moderat,cum am spus mai sus, orice exces de orice dauneaza.

Altceva, orice planta si iarba contine zahar, in cantitati mici sau f mici dar contine, orice buruiana contine zahar, asta ca idee.

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

Un simplu exemplu e caramelul care ar putea fi cancerigen. Apoi compozitia "bauturii minune" e secret de firma, apoi indulcitorii care inlocuiesc zaharul mai ales in varianta fara zahar, din nou nu sunt siguri. Deci cine vrea sa inlocuiasca apa simpla care nu e contaminata cu toate fanteziile de coloranti, indulcitori si arome e liber sa o faca pe raspunderea lui, pentru ca nu-i platesc eu sau coca cola spitalizarea, medicamentele, transplantul de organe si asa mai departe. Deci recomandarea mea e pentru apa curata si mai putin indulcita, colorata si aromatizata. Cu cat mancam mai natural e mai bine pentru noi. Asa ceva nu mai beau nici daca mi se da gratis, dar sa mai si platesc. E irational sa introduc in corp substante necunoscute, intens procesate si inutile doar de dragul catorva zeci de secunde de "placere".

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Caramelul daca era cancerigen nu mai se folosea.Reteta secreta se refera la concentratii in general,si nu-i secreta fata de un guvern,ala trebuie sa zica tot ce contine acea bautura,mancare ca sa poata fi aprobata,pentru ca nu vinzi asa cum cred multi ca taranii la piata.

Indulcitorii ce spui tu se folosesc doara la coca cola zero,in rest la bauturile dulci se foloseste zahar din sfecla de zagar,din trestie de zahar,sau din porumb asa cum folosesc americanii.

Cu cat mancam mai natural zici tu? Arata ceva care nu este natural stii un lucru care nu este natural? Oamenii vorbesc,dar nici ei nu stiu ce spun laughing aici e problema.
Cum am spus noi nu putem produce elemente noi,toate elementele sunt produse in supernove.
Deci orice lucru de pe pamantul asta este natural,nu l-am facut noi,noi doala le consumam.
Ce incerci tu sa spui si nu sti cum s-o faci,este ca consuma uneori prea mult sau substante pe care nu ar trebuie sa le consumam daca am fi ca si animalele laughing aici da ai dreptate,animalele nu fumeaza,nu prepara bauturi,nici alcolice nici de alta natura.
Dar sunt animale care fura zaharul de la plante si numa asta maninca,cum am zis de albine,ele asta fac,manainca zilnic numa zahar si se pare ca nu le omoara deloc laughing bine ca ele transforma fructoza din flori in glucoza, iar glucoza ajuta organismul in multe privinte, tine organismul sanatos, asta daca nu stiai, iar glucoza este un zagar, este cea mai simpla forma de zahar.
Sa zic mai departe zaharul cel consumam noi are 50 glucoza si 50 fructoza,asta asa ca idee.
Referitor la placere,aia nu-i placere,asa ai tu impresia car fi placere,aia este senzatia ca organismul are cei trebuie,adica are energie,este ca si cum tu ai rezervorul la masina plin laughing
Daca ai folosit,sau daca nu macar sa auzi,atunci cand faci un efort intens si consumi multa energie,aproape sa nu mai ai, te apuca asa un mic tremurat, iar sportivii sau si uni oamenii iau imediat o lingurita de zahar si prin minune is revin.
Zaharul este principala sursa de energie folosita de toata lumea vie, atata animala cat si vegetala, asta daca nu stiai.
Daca nu stiai plantele produc zaharul, iar noi de la plante il luam.Tot de la plante ia si unele animale zahar, cum is albinele, cum sunt unele pasari si alte insecte, alea tot zahar foloseste, zahar rafinat cum spui tu de planta.
Deci care este diferenta ca extragem noi zaharul din plante ori ca il ia unele animale din plante? Nici una.Noi nu putem lua direct pentru ca is cantitati f mici in flori sau alte parti de planta, iar noi sintem mari, avem nevoie de mai mult.
Zaharul nu iti face absolut nici un rau daca consumi cantitati moderate.Connsumat in cantitati mai mare primul efect vizibil este grasimea.
Cand ajungi sa fii gras si continui sa consumi cantitati mari, urmeaza alte efecte, organe bolnave etc.
Si sa retii chestia asta, fara zahar nimic viu nu poate trai.

| halogen001 a răspuns (pentru relian):

Efectele se vad in timp. Nici nu stii de la ce te-ai imbolnavit. Apa colorata, parfumata si indulcita artificial nu e ceva de care sa nu ma pot lipsi. Atata vreme cat exista apa curata, pentru mine alegerea e simpla. Cine imi verifica mie compozitia apei colorate, indulcite si parfumate? In cine sa am eu incredere? Nu am avut atatea razboaie? Nu stim cum e omul? Daca era ceva de care nu ma puteam lipsi, mai intelegeam. Vad ca dupa zeci de ani de cand nu mai beau coloranti, indulcitori si arome artificiale n-am murit si nici nu m-am imbolnavit, deci se poate trai si fara apa colorata. Zaharul e peste tot, nu imi trebuie apa colorata pentru zahar. Altceva mai bun nu vad in acel amestec iar acum nici zahar nu mai are.
De asta recomand cu caldura apa simpla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aspartam, zaharina, sucraloza, astea sunt chimicale create fara sa facem teste de lunga durata pe oameni. Evident aceste companii se lupta cu cercetatorii. La inceput aspartamul a aratat ca provoaca cancer dar dupa ce a intrat coca cola sa bage bani ca sa schimbe aceste studii, s-a schimbat opinia cercetatorilor

| badpanda a răspuns:

Tu vrei sa mori sanatos?

| Georgexyz99 a răspuns:

Eu nu mai beau cola de aproape 3 ani dar bag toate prostiile in mine si pe deasupra mai sunt si fumator. Gandeste-te ca sunt si dependent de fast food si ăsta e mult mai periculos decat consumul de Cola.

| 2420 explică (pentru Georgexyz99):

Eu consum zilnic de prin 2018 încoace cel puțin 1 litru de coca cola ZERO deoarece am lucrat prin domeniul ospătăriei deci consider că acest consum de cola ZERO este mult mai periculos decât fumatul