CORONAVIRUS - Tu știi care sunt cele 10 reguli de urmat?

Pentru că ne aflam într-o situație excepțională și pentru că depinde doar de noi dacă contribuim sau nu la raspandirea virusului, lăsăm mai jos câteva reguli de bun simț de urmat pentru a ne proteja atât pe noi, pe cei dragi, cât și pe toți cei din jurul nostru. Toți pentru unu și unul pentru toți! https://bit.ly/2wYtCbf

CORONAVIRUS -  10 reguli de urmat

1. Spală-te des pe mâini!

2. Evită contactul cu oamenii care suferă de Infecții respiratorii acute!

3. Nu îți atinge ochii, nasul, gura daca nu ai mâinile igienizate!

4. Acoperă-ți nasul și gura când strănuți sau tușești!

5. Nu lua medicamente antivirale sau antibiotice fără prescripția medicului!

6. Curăță suprafețele cu dezinfectant pe bază de alcool sau clor!

7. Folosește masca de protecție daca suspectezi că ești racit sau ești în apropierea oamenilor bolnavi!

8. Pachetele și produsele fabricate/primite din China nu sunt periculoase.

9. Animalele de companie nu răspândesc acest nou tip de virus.

10. Apelează 112 dacă ai febră sau tuse și ai călătorit în țări cu cazuri confirmate de persoane infectate cu coronavirus sau dacă ai intrat în contact cu persoane confirmate cu coronavirus! Specifică acest lucru dispecerului!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
65 răspunsuri:
| Dariaantonia a răspuns:

Avand in vedere situatia actuala in care ne aflam, regula de aur sa o numesc asa este sa fim mai responsabili, sa ascultam si sa RESPECTAM indicatiile date si regulile date. Din pacate multi dau crezare stirilor fake, nu respecta regulile impuse, si din cauza lor mor oamenii nevinovati! "Poarta masca, protejeaza te, fi responsabil.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, normal:

1) Ia-ti un pulsoximetru (probabil cea mai importanta regula).
2) Daca nu ai medic de famile du-te si te inscrie urgent la unu.
3) Eviti tot ce inseamna mass-media si retele de socializare. Este multa dezinformare si oricum nu te ajuta la nimic sa auzi zilnic cifre modificate din pix. Deja traiesti cu covidut de doi ani de zile, o sa mai traiesti mult si bine cu el de acum incolo.
4) Vaccineaza-te.
5) Daca cumva te imbolnavesti (putin probabil daca esti vaccinat), te izolezi 14 zile si urmezi tratamentul recomandat de medicul de familie.
6) Daca incepe sa scada saturatia de oxigen din sange suni la salvare, nu mai astepti nici un minut ca sigur nu e temporar.
7) Din masurile impuse de autoritati le filtrezi pe cele utile de cele imbecile si le respecti pe alea utile (ca sa-ti fac munca mai usoara iti dau mura in gura ce trebuie respectat: masca in spatii aglomerate si neaerisite, distantare sociala in spatii aglomerate si neaerisite si apa si sapunul inainte de prezenta in spatiile aglomerate si neaerisite si aici ma refer si la dus ca sa nu mai fiu eu nevoit sa suport unele mirosuri de trec si prin masca). Restul masurilor sunt tampite si abuzive si nu-ti recomand sa le respecti ca oricum nu au efect contra covid 19. Foarte important, masca trebuie sa fie d-aia sanitara in 3 straturi, nu bumbac, nu fashon ca alea au rol doar de botnita.
8) Daca nu lucrezi in vanzari, evita sa dai mana cu toata lumea sau daca tot o faci iti reamintesc de apa si sapun (sau dezinfectant) dupa fiecare contact.
9) Nu bea, nu manca dupa alte persoane.
10) Nu lua preventiv pastile, suplimente alimentare, propolis, vitamina C sau orice altceva. O imunitate prea puternica poate face mai mult rau decat bine in caz de covid si oricum nu au cine stie ce efect si sunt scumpe.

| TheStrategist a răspuns:

Le știu.

| CatW0men a răspuns:

Le știu.

| Ella66 a răspuns:

Nu