| almaz a întrebat:

Cred ca am "hemoroizi". La care medic sa merg? ce fel de specialist? Nu merg la medicu de familie merg direct la un spital privat, doar ca sa stiu ce medic sa caut acolo big grin mersii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danutz2006 a răspuns:

Medicul este proctolog.
O clinica este Proctoline.

1 răspuns:
| danutz2006 a răspuns:

Biblioteca medicală → Proctologie → Ce tratează medicul proctolog
Ce tratează medicul proctolog

Medicul proctolog (coloproctolog) este implicat în tratamentul, diagnosticul şi prevenirea diferitelor boli ale rectului, colonului şi anusului. Proctologii mai devreme erau denumiţi specialişti de un domeniu îngust, care tratau doar boli ale rectului, spre deosebire de coloproctologi a căror competenţă include toate departamentele de patologie a colonului şi rectului.

Acum câţiva ani mai târziu, ramura a medicinii „proctologie" a fost redenumit oficial "coloproctologie", de aceea, proctologii şi coloproctologii - este acum unul şi acelaşi. Cu toate acestea, în popor medicii coloproctologi sunt numiţi medicii proctologi.

Secţiuni proctologiei

Proctologie chirurgicală – condiţii urgente de boli ale rectului, cum ar fi, tratamentul sângerării de la ruptura hemoroizilor varicoase.
Proctologie terapeutică - tratează intoxicare intestinală, infestări parazitare, colita infecţioasă.
Ce organe tratează medicul proctolog

Rect
Colon
Anus
Ce boli tratează medicul proctolog

proctologie

polipi;
traume;
corpuri străine;
tumori;
fisuri anale;
pierderea intestinului;
infestare cu vierme;
proctitis;
paraproctită;
colita.
Hemoroizi

Toată lumea cunoaşte că boala principală care tratează medicul proctolog - este hemoroizi. Acesta poate lua forme complicate şi necomplicate. Vizitaţi medicul în caz de primul simptom al acestei boli, deoarece poate da un impuls pentru dezvoltarea cancerului colorectal.