| BaeUnicorn a întrebat:

Cred ca am probleme mentale. Uneori, ma trezesc conversAnd cu voce tare, cu personaje create de mine.Alteori,inventez lucruri pe care nu le-am facut doar ca sa am ce vorbi cu o persoana.Sau ma prefac ca vorbesc la telefon pe strada sau in locuri publice,cand sunt singura, doar ca sa nu vina nimeni la mine, caci îmi este frica de oamenii deoarece majoritatea m-a tradat. Înafara de faptul ca inventez lucruri doar pentru a vorbi cu o persoana, problemele astea nu au aparut decat sa 2 luni, cand am aflat ce false sunt toate prietenele mele si am inceput sa devin eu singura mea prietena.Sunt îngrijorată...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| scully a răspuns:

Si eu fac asta... adica ma trezesc vorbind singura sau inventand anumite lucruri pentru conversatie, sau vorbesc la telefon aiurea ca sa evit sa stau de vorba cu cineva. Lucrurile astea, din experienta mea, au de-a face cu tulburarea de anxietate, mai ales teama asta de abandon / tradare, sau de contact cu cei din jur. Stiu si eu ca pur si simplu simti ca nu mai poti avea incredere in nimeni, si ca toti au cate 2 fete si de fapt nu iti sunt prieteni, ci te urasc in secret. Foarte multi trec prin asta si nu isi dau seama ca nu e normal sa te simti asa.
Cred ca singura cale sa scapi de ingrijorare este sa stai de vorba cu cineva; de exemplu eu am apelat la consilierul scolii (care are intentii bune si in care intr-adevar poti avea incredere). Problemele nu vor disparea doar asa, vorbind, dar crede-ma ca o sa te simti mai bine dupa ce iti iei piatra de pe suflet. Este important sa ai o persoana in fata careia sa te deschizi.
Nu este rau sa fii propria ta prietena, dar nici sa te izolezi de ceilalti nu este sanatos. Chiar daca prietenele tale sunt false, tu fii sincera cu tine insati si incearca sa te ajuti. Nu esti singura care trece prin asta si nu e o rusine sa ceri ajutor. Bafta multa!