| AliceAll a întrebat:

Cred ca incep da racesc, imi curge nasul si stranut. Cum as putea sa previn raceala pentru a ma vindeca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| claudiu11re a răspuns:

Lasate cu astea cu pastilele i-ati lamai de la magazin si fa-ti ceai de lamaie si bea cat de mult poti ...si nu glumesc sa vezi ca mien nu mai ai nimic

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bea ceai de lămâie, la un litru de apă pui o lămâie, îndulcești cu miere, eviți baia generală, curentul și apa rece.
Pa, pa.

| Rockart a răspuns:

Bea un Fervex sau un Coldrex o dată la 4 ore.

| AliceAll explică:

Sa*

| bernylory a răspuns:

Ceai sau suc de lamaie pentru ca este bogat in vitamina c.

| Grigorescu_Laurentiu_1996 a răspuns:

Pai fa-ti ceaiuri... de preferabil cel de tei. si data vitoare procurati medicamente sa le ai din timp

| meero a răspuns:

Buna PatriiX,
Cea mai buna metoda de a scapa de raceala e sa iei multa vitamina C: din fructe (lamaie, portocale, acerola daca gasesti), kiwi avand cea mai mare cantitate din vit. C dintre fructele gasite usor in comert sau vit. C cu concentratie 1000 mg de la farmacie. Ceaiurile ajuta, mai ales cele antioxidante, cum e ceaiul verde, baut cu lamaie.
Insanatosire grabnica!

| dariusmare a răspuns:

Poti sa iei "Baraka", sunt niste medicamente foarte bune care ajuta la imunitatea corpului(se ia dimineata si seara INAINTE sa mananci) Uite aici un link: http://www.farmaciavlad.ro/medicament-informatii/baraka-450mg-24-capsule

| Ellena06 a răspuns:

Inncearca Theraflu si Nurofen Raceala si Gripa :* nu are cum sa nu-ti treaca.

| vampire2 a răspuns:

Cel mai bine e sa bei ceai de la primele simptome, ceai fierbinte, si sa nu stai prea mult cu capul descoperit asta poate accentua raceala.