| Lary a întrebat:

Racesc foarte repede. daca stau sa zicem 10 minute in curent apoi am nasul infundat si stranut de vreo 10 ori...cum pot face sa nu mai racesc atat de repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Eu am problema asta de foarte mult timp asa ca tot am incercat tot felul de remedii. Pana acum nu am reusit sa racesc mai putin.
Pentru inceput trebuie sa iti faci un set de analize sa vezi cum stai cu eritrocitele si leucocitele. O anemie te face mai susceptibil la raceala, iar tratarea ei fortifica organismul. Exista tot felul de boli care distrug sistemul imunitar, asa ca e bine sa le excluzi, sau daca le ai sa le tratezi. Daca analizele sunt bune, atunci e mai greu, trebuie sa iti impui un regim si un stil de viata diferit.
-fara stres, cel putin 8 ore de somn, ore fixe de culcare trezire, ore fixe de masa, fara schimbari bruste de temperatura, si cat mai putin contact cu persoane bolnave.
- mancare cat mai sanatosa, cu cat mai multe vitamine, sau, daca nu e posibil, un surplus de vitamine, in special vitamina c.

| miky_5469 a răspuns:

S-ar putea sa fi alergica la curent, dar tot asa de bine se pare ca ai imunitatea scazuta...eu iti recomand un tratament foarte simplu sa iei 10 zile pe luna cate 2 lingurite pe zi de VIUSID timp de 3 luni si ai sa vezi ca iti va fi mult mai bine! Ai grija de tine si multa sanatate!

| SweetCandy a răspuns:

Ai o imunitate slabita, este recomandat vaccinul, insa incearca sa consumi cat mai multe frcte si legume si sa fii optimistahappy
(asta ca o gluma ...citisem undeva ca persoanele pesimiste au o imunitate slabitalaughing )
pa pa

| asya a răspuns:

Fa-ti vaccin impotriva gripei! La mine a functionat ff bine... iarna trecuta nu am racit deloc! Iti va spune medicul din cat incat timp poti sa-l faci! Pupici:*

| albastrel a răspuns:

Aceasi problema o aveam si eu...vara in iulie faceam injectii...acum mi-am scos amigdalele si nu mai am nici o probleme. big grin

| albastrel a răspuns:

Aaatunci nu stiu big grin.ai grija mai mult de tine! esti un pic mai mult sensibilawinking

| zemantex a răspuns:

Stranutul repetat poate fi confundat si cu o alergie. daca stai in "curent" s-ar putea sa stai de fapt in curent cu praf. daca raceala nu-ti trece cu tratament conventional, e sigur alergie si d'aia stranuti. incearca claritine (dupa ce un medic confirma cele spuse mai sus)

| uzzi92 a răspuns:

Aveam aceeasi problema dar pe perioada iernii... nici vaccinul nu ma ajuta cu nimic... pana cand mi-a facut bunicamea... lamaie stoarsa si in ea frecata 1 lingurita de miere... iei cate o lingurita dimineata si seara... de cand fac asta tin sa-ti spun ca nu am mai racit deloc... merita sa incerciwinking

| Lary explică:

Albastrel-mi-am scos amigdalele la 5 anihappy

| cLaudYu a răspuns:

Si eu am imunitatea slabita.sad Cea mai mare raceala pe care am avut-o vara a fost acum 2 ani cand am dat examenu de capacitate... Dar oricum l-am luat tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muama ce "sensibile" sunt fetele!
Eu vara asta faceam baie cu apa race si stranutam de vreo 2 ori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nu aveam nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Echinaceea e considetara antibiotic natural, intareste sist imunitar si te fereste de boli.Cu echinaceea si spirulina l-am scapat pe baiatul meu de raceli.De ce nu faci o cura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi la doctor, cred ca e o alergie atipica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea ceai de spin vanat, sa ati antareasaca imunitatea. Daca ai posibilitatea sa al culegi chiar tu, e excelent, daca nu gasesti an farmacie...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai de busuioc, poti pune o lingura de miere in loc de zahar, fa multa miscare, dupa care stai putin prin pat. Mananca fructe, supa si chestii de genul. Eu am fost racita si nu mi-a placut pentru ca nu vreau sa lipsesc de la scoala, mai ales ca dam si examene pentru admitere la liceu curand :-ss