| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca o sa ajung la Socola in loc sa ajung la ginecolog cu tot ce scrie pe internet. Deci,problema mea este ca am sangerari intermentruale, am o viata sexuala activa.Am candidoza mai mult ca sigur. Azi a aparut in acea secretie provocata de candidoza doua firicele de sange foarte mici.Pe de alta parte am avut si o secretie maro in ultimele 3 zile ( una pe zi,apoi s-a oprit)Am sangerat odata cand mi-era foarte frig la picioare, am mers cu picioarele pe gresia rece.Am mai avut o sangerare intre menstruatii acum mai mult de jumatate de an. Daca are importanta,luna asta am fost stresata,am niste probleme destul de grave.Mi-au aparut si multe cosuri pe fata(de obicei imi iese doar unul inainte de menstruatie). Menstruatia trebuie sa-mi vina pe 7, pana atunci voi merge la ginecolog.Insa as vrea sa stiu ce ar putea fi? Rana pe col? Ma gandesc la cancer de-acum, am doar 18 ani, sunt paranoia? Sau ar putea fi o dereglare hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ideea e ca pana nu va face si partenerul tau sexual tratamentul pentru candidoza, o sa te tot infectezi dupa fiecare tratament pe care il faci tu. In ceea ce priveste sangerarile intermenstruale, ar fi bine sa te vada un medic. http://www.i-medic.ro/......nstruatiei

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Deoarece ai 18 anişori - deci, NU eşti în primul an de ciclu menstrual - NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control urgent la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge SINGURĂ - TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Baa cancer, rana..Chill! Esti paranoia rau!

Candidoza sigur ai dupa descrierea ta.Se face de la stres si cocktail de medicamente.Las-o usor cu calmantele!

Candidoza netratata duce la complicatii destul de urate.Din fericire se trateaza destul de usor in faza incipita.

Daca ai o viata sexuala activa, dezactiveaz-o pe perioada tratamentului. daca ai intretinut relatii sexuale in timp ce aveai candidoza ghici ce? O are si el! Asa ca si el trebuie sa se trateze!

Si du-te la ginecolog! Cu netu` vietii toti ajungem la concluzia ca murim in 2 saptamani de la o alunita!

Insanatosire grabnica si nu te stresa peste masura!

| Hαppiηеss a răspuns:

Sangerarile intermenstruale sunt provocate de o anexita sau de o rana pe col, nu de candidoza.
La candidoza ti se deregleaza secretia vaginala, devine abundenta isi schimba culoarea si mirosul si este insotita de macarimi.
Dar este posibil ai mai multe afectiuni in acelasi timp.
Nu mai amana vizita la ginecolog, nu-i de gluma.
Si nu mai citii pe internet fel si fel de articole multe sunt eronate.
Iar cancerul nu se face asa usor si mai ales la varsta ta.
Nu te mai stresa si nu-ti neglija sanatatea.