| anonim_4396 a întrebat:

Cred că sunt dependent de energizante și romparkin!
Daca nu consum exces mă simt deprimat somnolent.
Când le consum apare gândul care mă exaltează sub forma:
O sa îmi distrug inima, sistemul nervos ba chiar și psihicul.
Pot interacționa energizantele cu romparkin sau antidepresiv?
Ce mi se poate face in cel mai rău caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citez de pe prietenul meu Google.
=====
Romparkinul este un medicament folosit in tratarea maladiei Parkinson si are efecte halucinogene. O "doza normala" pentru un adolescent este de 5 pastile, care se iau, in general, cu bauturi spirtoase. Ceea ce nu stiu insa tinerii este ca acest medicament tulbura grav functionarea ficatului, culminand cu declansarea unei ciroze.
=====
Deci? Îți place viața?
Cât mai vrei să mai trăiești?
Până rămâi fără ficat.
Asta în cel mai bun caz.
O dată când înghiți pastile cu energizant se poate să ai un șoc, să te cureți pe loc, dacă nu te duce la urgență să îți curețe stomacul.
Păsăricile și piticii de pe creier, ei rămân acolo.

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Te droghezi iar asta e o problemă medicală.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce ai lua tu romparkin, în primul rând?

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Romparkin, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| IRINACRETU a răspuns:

Numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Romparkin, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| IRINACRETU a răspuns:

Vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Romparkin, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.