| 1234568807 a întrebat:

Credeti ca alimentatia nesanatoasa este o cauza a aparitiei acneei? Daca da, de ce multe persoane cu exces ponderal nu au cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu din propria mea experienta ca dependent de dulciuri și cu obezitate gradul 1, te contrazic, am coșuri, accnee, când numai consum dulciuri numai am

| 1234568807 explică (pentru RAY):

Si eu am fost mai gras, iar pe mine fizicu nu ma deranja atat de tare pe cat ma deranja acneea care aparea pe fata si urmele lasate de care greu scapi, din analizele medicale mi s-a spus ca trebuie sa renunt la excesul alimentelor bogate in zahar si grasime, dar de acnee nu s-a stiut nimic

| 1234568807 explică (pentru RAY):

Reclame la produse dermatologice care iti promit ca iti repara pielea sunt multe, dar niciuna nu te poate reface 100%, nici macar interventiile dermatologice daca urmele lasate de acnee sunt adanci

| RAY a răspuns (pentru 1234568807):

Poate trebuie să fac sex

| 1234568807 explică (pentru RAY):

Pai fa, ai iubita?

| RAY a răspuns (pentru 1234568807):

Banii trebuie să ai, aia rezolva totul, aia sunt dumnezeu

| dullcat a răspuns:

Buna.Alimentatia nesanastoasa este parte din cauzele principale, dar eu nu cred ca e singura cauza, ci mereu e in legatura cu altele: probleme de sanatate, stres, genetica, etc.

| 1234568807 explică (pentru dullcat):

Intr-adevar nu este singura cauza, sunt si oameni slabi care sufera de acnee

| Freya1 a răspuns:

Pentru c a depinde de organism.

Ca sa îți dai seama ce problema ai trebuie sa mergi la un dermatolog, ce sa te trimită la analize și tot restul.Iar în funcție de ce iese acolo si de organismul tău se va trage o concluzie cât și dacă te afectează mâncarea.

| Smmo a răspuns:

Pot fi mai multe cauze. Nu tine de kg in plus. Apar mai mult in adolescenta din motive hormonale.
Daca sunt multe, poate fi si ceva infectios.
Sunt si unele medicamente care determina aparitia cosurilor.
Cineva mi-a spus ca i-ar fi cauzate de lapte, cascaval, branzeturi, dar nu e bine sa renunti la ele, ca pe urma apar carente.

| 1234568807 explică (pentru Smmo):

Poate doar la persoanele alergice sa apara cosuri, altfel nu am mai auzit ca acneea sa fie cauzata de produsele astea