| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am nevoie de un sfat (nu vreau răspunsuri de genu: du-te la medic).
De ceva timp după ce fac flotari intens ma ia durerea de încheietura, când dau mana pe spate, am citit pe internet si am dat de simdromul tunelului carpian si scria acolo ca te dor 3 degete si jumate din degetul inelar si la mine este la fel dar ma dor doar când pun mana in poziție de flotare. Credeți ca am acest simdrom ținând cont ca am 14 ani? Mai am o prietena care pătește la fel, va rog sa ma sfătuiți pentru ca sunt destul de stresat.
M-am interesat și am înțeles ca din cauza acestui simdrom te doare încheietura ft tare noaptea, pe mine nu ma doare noaptea, nu știu ce sa zic mai mult, va rog sa îmi spuneți cei care au habar, Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti mai pune singur diagnostic ca tu NU ai habar ce este acel sindrom de tunel carpian si sunt 100% ca nu il ai!

Este evident ca tu nu ai sindromul tunelului carpian, ca acela apare la o inflamatie majora a tendoanelor, ori la tine este clar ca este provocat de flotari inutile si nerecomandate la anisorii tai.

Opreste imediat flotarile ca-ti fac evident foarte rau si apuca-te de un sport recomant pentru anisorii tai: inot, baschet, handbal, volei) care intotodata ajuta la dezvoltarea fizica si mentala a copilului, in crestere.

| CosmiiiiinN a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu este evident ca are sau nu are sindromul respectiv, dar sunt de acord cu faptul ca nu ar trebui sa isi puna un diagnostic singur, iar legat de flotari nu inteleg partea cu "recomandat pentru anisorii tai", atata timp cat lucreaza cu greutatea propriului corp si le executa corect, nu au de ce sa fie nocive.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CosmiiiiinN):

Acum 2 ore | CosmiiiiinN a răspuns (pentru Violleta2022):
"atata timp cat lucreaza cu greutatea propriului corp si le executa corect, nu au de ce sa fie nocive."

La el sunt NOCIVE fiindca isi forteaza incheturile mainii facand flotari si faptul ca-l doare este un semn clar ca este prea mult pentru tendoanele si oasele lui de copil in crestere.
Vad ca tu insuti esti adolescent, deci nu esti in masura sa ai experinta de viata, nu ai crescut copii sa stii prin ce trec ei la 14 anisori si nu ai habar ce inseamna sindrom de tunel carpian.

lasa sa raspunda cine stie si da sfaturi numai acolo unde te procepi!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu vreau răspunsuri de genu: du-te la medic...dor 3 degete si jumate din degetul inelar"

pare a fi afectată mielina nervului median, poate fi ceva extrem de grav. Așa că DU-TE LA MEDIC

| blackann a răspuns:

Mergi la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la medic.

| CosmiiiiinN a răspuns:

Salut! Incearca sa faci o mica incalzire inainte de a incepe si de asemenea sa urmaresti videoclipuri pe Youtube care sa te indrume sa le executi cat mai corect, eu cred ca asta e problema, e posibil sa faci ceva gresit undeva. Nu te putem ajuta altfel si nu iti putem pune noi un diagnostic, poti sa ai sau poti sa nu ai sindromul respectiv, dar fara niste analize concrete, nu rezolvi nimic.