| ProAnorexia a întrebat:

Credeti ca la 16 ani e prea tarziu ca sa te apuci de balet?:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Dacă te-ai hotărât cu siguranță și îți place foarte mult nu este niciodată prea târziu.
Pentru orice sport trebuie să depui multă muncă, să repeți și să participi la multe concursuri.
Nu este prea târziu, niciodată nu este dacă ceva îți place.

Succes!

| catalineusx a răspuns:

Atata timp cat esti hotarata sa te apuci nu este tarziu, deoarece mobilitatea oaselor o s-a faci in timp.Succes

| MissL a răspuns:

Nu cred, poate s-ar putea sa nu poti execta anumite miscari, pentru ca corpul tau nu e format sa faca asa ceva, dar poate cu o munca titanica si cu un bun profesor care sa te sustina din totate punctele de vedere, si repet cu multa multa multa munca, da se poate. pentru ca exista persoane care nu fac asa ceva, si in liceeu merg la licee de coregrafie, si fac balet tot pe la varsta asta. deci parerea mea e ca se poate si la 16 ani sa incepi asa cevabatting eyelashes succes :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt balerina, e cam tarziu sa te apuci de balet la 16 ani, deoarece nu mai esti asa flexibila ca atunci cand erai mica, daca te apuci acum doar asa sa iti ocupi timpul liber, dar nu vei putea sa devi balerina.

| LionelJosh a răspuns:

Nu e niciodata prea tarziu sa te apuci de ceva daca ai pasiune si vointa. O prietena foarte buna de-a mea s-a apucat sa faca balet clasic la 15 ani si se descurca foarte bine. Nu cred ca varsta este atat o problema cat puterea de munca pentru ca la inceput e usor dar cu cat avansezi cu atat muncesti mai mult succestonguebig grin

| Lolita1130 a răspuns:

Da. Nu vei mai putea avea acea flexibilitate ca la o varsta frageda.

| dyya07dyya a răspuns:

Da... Este cam prea taryiu pentru a te apuca de balet, dar asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la sperante...
Ai putea incerca sa faci balet dar nu vei reusi sa faci balet de performanta, baletul de performanta se incepe de la varsta de 4, 5 ani...
Stiu pentru ca fac balet de performanta de la varsta de 4 ani!

| maximus2311 a răspuns:

Nu este prea tarziu! dar daca esti elastica este si mai bine daca nu si iti doresti sa ajungi balerina trebuie sa muncesti la elasticitate!laughing)