| Iubibila01 a întrebat:

Credeti ca pot lua anticonceptionale fara reteta?
Si daca da, ce imi recomandati?
Am 18 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| detty24 a răspuns:

Poti lua si fara reteta, eu asa le iau, folosesc yasmin, sunt cele mai bune... :p

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti lua. Nicxi o femeie nu e atat de tampita incat sa-si riste viata asa. in plus, daca esti activa sexual, oricum te duci regulat la ginecolog, iar daca nu esti activa sexual, nu ai nevoie de anticonceptionale

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți recomand să mergi la ginecologie, nu lua după ureche că riști să-ți faci rău.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Fetele care iau anticonceptionale inainte de 20 de ani, risca sa faca la maturitate cancer de san. Nu va jucati cu hormonii! Puneti-va partenerii sa foloseasca prezervativ!

| mona a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa iti fie prescrise de doctor

| forever4you a răspuns:

Cel mai recomandat ar fi sa mergi la un ginecolog, nu-ti pune sanatatea in pericol.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai voie, sub nici o formă, să iei anticoncepţionale fără prescripţie medicală ( dacă te interesează sănătatea şi viitorul tău )!

Pentru detalii, vezi precizările pe care le-am făcut în răspunsurile celelalte...

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Se pot lua fara reteta, dar nu sunt indicate. Anticonceptionalele au foarte multe efecte secundare si fac mai mult rau decat bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu le poti lua, dar pe riscul tau. Exista reactii adverse si nu este recomandat sa iei fara avizul unui medic.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu,nu-ţi recomand să iei fără reţetă nimic!
Acestea trebuie luate sub îndrumarea unui ginecolog!
Au multe reacţii adverse, de aceea nu te îndemn.
Te pup!

| Schatzyyyyy a răspuns:

Mergi la doctor, nu le lua dupa cap! Nu stii ce efecte poate avea!:*

| SiMpLa a răspuns:

Nu iti recomand pilulele pentru ca am auzit atatea despre ele, la naiba cu sexul asta nu? Poi incearca cu prezervativ.In cazul in care folosesti pilule consulta un ginevolog. neaparat.

Răspuns utilizator avertizat
| angeltony20 a răspuns:

Anticonceptionale nu se iau fara reteta trebuie sa merdi la medicul de familie sa iti daie reteta pa pa pa

| 30042000 a răspuns:

Nu lua fara sa te duci la ginecolog ca nu se stie ce t`i se poate intampla