| anonim_4396 a întrebat:

Cu cat timp înainte de menstruație ar trebui sa iau pastile ca sa nu ma mai ma doară burta si spatele? Menționez ca pana acum am luat doar Ibuprofen.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Le ie doar cand te doare, nu inainte.
Iti recomand sa iei ceva mai tare daca ai dureri mari, du-te la farmacie.
Ca sa le eviti, bea mai multe lichide, evita dulciurile si mancarurile grase si stai cat mai imbracata, neaparat sosete si spatele si burta acoperite, poti chiar sa-ti legi o bluza la brau sa te protejeze mai bine.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal sa ai dureri menstruale. Nu trebuie sa faci execs de medicamente, ia numai cand te doare foarte rau (cand nu te poti da jos din pat oricat de mult ai strange de dinti). In rest, fa mult sport, in fiecare zi, inclusiv cele de mesntruatie si asta av ameliora durerile.

| MihaelaDart a răspuns:

Eu le iau dupa primele semne in ziua menstruatiei cand stiu exact cand imi vine si seara inainte de a ma culca sa nu am noaptea agitata, la asta nu mai astept sa apara durerile, ci o iau preventiv sa nu am noaptea alba. Durerile ma tin cam 2 zile si iau 2 pastile pe zi daca necesita, daca nu, nu le mai iau. Oricum durerile de menstruatie le mai atenuez cu o baie calda inainte de somnul de noapte. Eu iau ori ibuprofen ori antinevralgic, cu astea doua ma impac cel mai bine. Fiecare corp reactioneaza diferit, nu toate fetele/femeile iau medicamente impotriva durerilor menstruale.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu mai baga timpenii in tine. Vezi ca exista remedii naturiste extrem de eficiente. Ia si te intereseaza.

| ellutza1426 a răspuns:

Eu iau atunci cand ma doare. Doctorul meu a spus ca nu trebuie sa fie o data exacta cand sa iau ceva. Eu iau Aulin.

| MariaAlexandra2004 a răspuns:

In ziua in care iti vine menatruatia iei una dimineata(sau cand vezi ca ti-a venit). Daca te mai doare burta sau spatele, mai iei una.