| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp a inceput sa ma doara spatele din ce in ce mai rau si nu stiu ce sa fac, am facut si sport, am luat si pastile dar nici un rezultat.
Cauza cred ca este de la postura stramba si de la ghiozdanul pe care l-am carat foarte mult timp, am facut si cocoasa, ma puteti ajuta cu niste sfaturi?
(Tin sa mentionez ca am varsta de 14 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MiraTimiriazevskaia a răspuns:

Https://www.google.ro/amp/s/greatist.com/happiness/best-sleep-positions/amp :/ majoritatea surselor recomanda dormitup pe spate pentru o pozitie sanatoasa a coloanei

4 răspunsuri:
| ovidiu29asd a răspuns:

Ar trebui să vorbești cu un fizioterapeut să îți spună ce fel de exerciții să faci pentru spate

| NakGeorge a răspuns:

Te doare spatele dar ce zona a spatelui mai exact?

| MiraTimiriazevskaia a răspuns:

Dormitul pe spate pe o suprafata dreapta (poti sa dormi fara perna sau chiar pe podea) ajuta la corectarea cocoasei. Evident, incearca sa usurezi greutatea ghiozdanului sau sa petreci cat mai putin timp cu el in spate. Daca durerea nu se atenuează du-te neapărat la doctor! P.S: ce fel de pastile ai luat?

| NakGeorge a răspuns (pentru MiraTimiriazevskaia):

Dormitul pe spate mai mult provoaca durerile in zona lombara.

| MiraTimiriazevskaia a răspuns (pentru NakGeorge):

Https://www.google.ro/amp/s/greatist.com/happiness/best-sleep-positions/amp :/ majoritatea surselor recomanda dormitup pe spate pentru o pozitie sanatoasa a coloanei