| Carlamonicaanghele a întrebat:

Ma doare foaarte tare burta de la menstruatiecrying
ce as putea face sa nu ma mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lovem3 a răspuns:

Eu in primele 2 zile am niste dureri groaznice mai ales in prima zi.crying( eu folosesc nurofen 400mg sau imi mai fac o baie fierbine si ma mai lasa (ma refer cada stau in cada)ma mai dau cu carmol pe burta si acopar sau imi pun o sticla cu apa calda langa burta ideea e sa tina de cald sau cel mai bun remediu si me mine ma lasa de fiecare data incearca sa bei putina tarie cerei mamei tale putin wiskey sau tuica sau orice sa fie tarie dar vezi cat beilaughing este foarte buna pentru ca iti amorteste burta si nu mai simti durerea e un gen de cum sa-i zic anestezic

sper sa scapi de durere cat mai curand:*

9 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

Dacă iei un No-spa forte și te întinzi în pat în poziție ghemuit fără să îți încordezi abdomenul, garantez că îți trece în descurs de o oră, în care o să și adormi. Căldura ameliorează durerile, deci îmbracă-te bine, și poartă șosețele groase chiar și când dormi.
Băi călduțe la picioare, sau o sticlă de apă caldă aplicată pe abdomen poate să ajute.

Baftă! Las că trece și luna asta...>big grin

| HarMonyy a răspuns (pentru missbee):

Si eu folosesc No-spa si fac acelasi lucru. happy Asa trece cel mai repede.happy

| NickiMinaj a răspuns:

Analgezice.

| ioanaioana a răspuns:

Ca sa nu te doara burta incearca sa nu faci baie cu apa fierbinte(calduta e bine) si sa nu stai pe ceva rece, tio spun din propria experienta

| cuore a răspuns:

Orice antiinflamator e bun.

| porcelan a răspuns:

Ia-ti o tableta de Tador ( antialgic si antiinflamator foarte bun)

| xXFaLlEnAnGeLXx a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema odata nici nu am putut sta la scoala din cauza asta... am stat linistita in pat, m-am uitat la tv, mama mi-a dat un ceai de musetel si m-am simtit mai bine... incearca si tu timp de o ora sa stai linistita in pat si vezi daca te mai doare

Răspuns utilizator avertizat
| IIssaIssabella a răspuns:

Dar cum e posibilsa faci baie in cada cand ej pe stop? vei pata toata apa. e ceva foarte normal sa te doare. apa calda e cea mai buna solutie.