| adriangabor92 a întrebat:

Cu ce m-as putea trata ca sa scap de tuse care ma deranjeaza de aproape o luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Depinde de care tuse: seaca sau expectoranta (in care simti ca se rupe ceva din gat). In cazul tusei seci cel mai bun tratament e cu ajutorul siropului de ceapa. Se iau doua cepe intregi, cu tot cu coaja, de marime medie, se spala si se pun la fiert intr-o cana si jumatate de apa, timp de un sfert de ora. Se bea cald, indulcit sau nu, pe stomacul gol si fara alte adaosuri. Ceaiul are un gust nu tocmai placut, insa actioneaza foarte rapid si se zice ca nu exista leac mai bun contra tusei si durerilor de gat si de piept. Sau inttr-o cana de lapte caldut pui un ou crud si-l bei. Pt tuse expectoranta recomand garantat siropul de la farmacie Plantusin (e natural si gustos asta big grin) si costa aprox 12 lei. Sanatate!

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Din moment ce ai mai postat o intrebare referitoare la cum se scapa de bronsita, e clar ca tusea e productiva, adica cu expectoratie. In consecinta iti trebuie un expectorant. Acum depinde de tine daca alegi sa iei medicamente sau tratamente naturiste. In farmacie sunt o multime de siropuri expectorante: Humex, Mucosolvan, Meltus, Mucovin, Mucosin, Ambroxol, Ambrolen, Bisolvon (pentru. inhalatii), Trecid, Rinatiol, etc. care sunt cu substante chimice, sau Sirop expectorant de la Hipocrate, Plantusin, Sirop de patlagina, Sirop de brad, Sirop de muguri de pin, Sirogal, Favitusin (cel mai ieftin - 8 lei) etc. care sunt cu substante naturale. Siropurile acestea pe baza de plante le gasesti si la magazinele naturiste sau Plafar si sunt mai ieftine. Exista si pastile cum ar fi Bromhexin, Ambroxol, Erdomed, Bisolvon, etc. Exista insa si remedii naturiste, adica leacuri babesti destul de eficiente. Sirop de ceapa cu coaja de nuca (ai reteta de la cretzufinish), sirop de ridiche neagra (se scobeste o ridiche neagra mare pana se ajunge aproape in mijlocul ei, apoi se umple scobitura cu zahar sau preferabil miere de albine si se lasa 24 de ore pentru a se forma un sirop. Apoi bei acest sirop si umpli din nou scobitura pentru a se forma alt sirop. Daca ridichea se usuca, o inlocuiesti cu alta. Mai poti sa pui frunze de varza pe piept, sau mamaliga calda intr-un prosop. Sper sa-ti fie de folos unul din sfaturile date. Sanatate maxima!

Răspuns utilizator avertizat
| Alina. a răspuns:

Ambroxol picaturi orale 30 de picaturi pe zi Tagremin 2 seara 2 dimineata si vitaminte supliment alimentar Baraka. Tratament ce l-am primit la doctor pentru tuse, sau Mucovin si sirop Ambroxol. In niciun caz sa nu iei Tusin ca nu iti lasa sa se rupa tusea.

| claudia_2352 a răspuns:

Pai eu iti sugerez siropul stodal daca vrei adica mie imi face bine