| AnOn1mUsss a întrebat:

am o MARE problema, am o tuse ciudata, o am de o luna si contiuniu sa expectorez, inca nu am fost la doctor.
Ce sa fac sa scap de ea? dau o funda mare big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IulianaIrina a răspuns:

Buna! Pana ajungi la medic, incearca si cateva remedii naturiste:
Tratament pe baza de struguri
Beti zilnic o cana cu suc de struguri si 1 lingurita de miere de albine. Strugurii au capacitatea de a tonifia plamanii si de a stimula procesul de expectoratie.

Tratament pe baza de migdale
Lasati peste noapte 7 migdale intr-un pahar cu apa, iar o doua zi dimineata indepartati invelisul maro si pisati-le pana obtineti o pasta fina. Amestecati 20g migdale cu unt si zahar si luati acest remediu de 2 ori pe zi, dimineata si seara.

Tratament pe baza de ceapa
Stoarceti zeama de la o ceapa, adaugati 1 lingurita de miere de albine, apoi lasati-le la omogenizat timp de 4-5 ore. Beti acest sirop de 2 ori pe zi. Deasemenea este bine sa stoarceti zeama de la 1 ceapa si sa o amestecati cu zeama de la 1 lamaie si 1 cana de apa fierbinte. Administrati acest remediu de 2-3 ori pe zi.

Tratament pe baza de turmeric
Rumeniti radacina de turmeric, apoi pisati-o pana obtineti o pudra fina. Luati cate 3g din aceasta pudra de 2 ori pe zi.
http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-tuse

| AnOn1mUsss explică (pentru IulianaIrina):

Multumesc mult! tratamentul pe baza de struguri a mers perfect happy

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ar trebui sa iti faci o radiografie la plamani

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU înţeleg ce mai aştepţi!
Vrei s-o "tratezi" AICI pe TPU?

Ai aşteptat DESTUL ( timp de o lună )!

Mergi la MEDICUL de familie pentru diagnostic şi tratamentul adecvat - eventual, pentru Trimitere la medicul specialist ( sau investigaţii suplimentare ), dacă consideră necesar.

Sau vrei să faci ceva COMPLICAŢII?

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te duci la doctor! Esti inconstient(a)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ai o luna deja si nu ai consultat medicul?
1 lingura mare miere 1 lingura mare otet mere (orice otet ) 2 linguri apa 1/2 lingurita ardei rosu pudra Amesteci bine si bei cite o lingura cind simti ca-ti vine tusea.
Dar du-te la MEDIC.
Te pup!

| DeCeSaVaSpun a răspuns:

Du-te la doctor sau incearca cu metode naturiste.

| ronaldo90 a răspuns:

Pai daca fumezi incearca sa te lasi si daca nu poti, nu schimba tigarile des, daca nu fumezi probabil ai rosu in gat sau puroi tuse ciudata poti sa mai ai daca ai meningita daca esti alergic la ceva ce mananci.in caz ca nu fumezi du-te la doctor serios

| AnOn1mUsss explică (pentru ronaldo90):

Nu fumez laughing doamne am doar 15 ani laughing)