| fugi5555 a întrebat:

Cu ce medicament poți scapă de constipație?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Medicamente gasesti la farmacie. Dieta este foarte importanta. Eu am fost cu constipatie cronica. M-am tratat cu cu cașete cu praf de rosii concentrat (Tomato sau asa ceva) si chiar suc de rosii si bulion. Ulterior am introdus in dieta ciorbe si supe (eu nu prea mancam asa ceva) si am evitat mancarurile care constipa. Apoi o cana de lapte rece, dimineata, face bine, provocand o oarecare diaree dar nu grava.

| Adry05 a răspuns:

încearcă cafea, dar cafea cafea din aceea din pachet nu ness sau alți înlocuitori, cu puțin lapte eventual.
Și și mierea ajută

| Violleta2022 a răspuns:

Medicamentul se numeste: DULCOLAX
https://www.dulcolax.ro/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Butifar, Laxacutin.

| Donsavas a răspuns:

Cu cafea.

| Nume6 a răspuns:

Duphalac e cel mai sigur, dat de foarte mulţi farmaciști, doctori, nu provoacă dependenţă, nu irită colonul, chiar si la cei cu boli grave se recomandă, și e cerut de foarte multe persoane pentru că efectul e eficient. Datorită faptului și că nu ajunge în sânge, doar în colon. Conţine lactuloză, medicament care se află pe lista Organizaţiei Mondiale A Sănătăţii ca fiind printre cele mai sigure medicamente din lume. Dar atenţie că în doze mari poate provoca diaree, greaţă, balonare.

Dulcolax nu e bun, ajunge în sânge, si n-are avea de ce că tu ai problema în colon, e riscant să ajungă în sânge poţi face reacţii alergice, dacă ești sensibil la el.

| Jackpot2 a răspuns:

Ciocolax Dulcolax

| rudibob a răspuns:

Mie imi pune supozitoare tata cand sunt constipat si dupa vreo 2-3 supozitoare in fundulet trece tot