| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce pot trata pruritu si iritatia vaginala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu vizita la ginecolog pentru determinarea cauzei.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un consult medical de specialitate ginecologic, recoltare de secreţie vaginală, diagnostic diferenţial şi instituirea unui tratament corespunzător.
Se tratează şi partenerul, activitatea sexuală se suspendă în timpul tratamentului pentru a preveni recidiva.
Igienă riguroasă.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Cu o vizita la ginecolog, intrucat exista o cauza pentru neplacerile astea, ea trebuie depistata si indepartata cu tratament corespunzator, nu dupa ureche.

soothe
| soothe a răspuns:

Poate avea multe cauze - dpdv medicina orientala poate fi din cauza a prea multor toxine in organism ( corp greoi, limba f incarcata fa bai de sezut cu ceai de coada soricelului, reduci zaharul, painea si lactatele) sau din cauza uscaciunii din organism (transpiratii noaptea, limba rosie si fara incarcatura, - faci bai de sezut cu apa sarata - bei lichide, mananci leguume proaspete crude sau aburite, peste, eviti carne rosie, alcoolul, fumatul).
Probabail ca vei merge la doctor - daca nu e grav refuza sa iei. Incearca remediile de mai sus si daca nu merg mergi la doctor.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In primul rand cu o vizita la ginecolog, apoi cu tratamentul prescris de acesta.Tratata cu indiferenta poate avea consecinte extrem de neplacute pentru pacient si partenerul acestuia.

| lia.d a răspuns:

Buna! De obicei, pruritul si iritatia vaginala sunt determinate de anumite ciuperci ce fac parte din flora noastra microbiana, dar care au fost deranjate de ceva(tratament cu antibiotice, folosirea unui sapun neadecvat, bai in piscine, etc.)Pentru a fi sigura de cauza acestor simptome, trebuie sa-ti faci o lama pentru a putea depista exact problema si pentru a putea face un tratament eficient, ca sa nu se ajunga la recidiva.Deci trebuie un consult ginecologic, pentru recoltarea secretiei vaginale si apoi pentru primirea tratamentului.Mai pot fi si alte cauze, pot fi diverse boli cu transmitere sexuala, atunci trebuie ambii parteneri sa faca acel tratament, altfel boala recidiveaza, pentru ca sunt boli la care barbatul este doar purtator, nu manifesta nici un simptom si atunci nu stie ca are boala respectiva. Oricum, toate aceste detalii iti vor fi furnizate de medicul ginecolog.Multa sanatate!

| andrei90tm a răspuns:

Tantum Rosa si o vizita la medic!